اسکرول چیست؟ مزایا و معایب اسکرول کردن سایت؟
آموزش گرافیک وب

اسکرول چیست؟ مزایا و معایب اسکرول کردن سایت؟

اسکرول قابلیتی است که برای بسیاری از سایت ها در نظر گرفته شده و در دستگاه و صفحات نمایش مختلف از جمله کامپیوتر شخصی و گوشی موبایل به اجرا در می آید.

سایت هایی مثل فیسبوک و گوگل پلاس از جمله سایت های هستند که در آن اسکرول فعال شده است. یعنی در این سایت ها به جای دکمه رفتن به صفحه بعدی، قابلیت اسکرول وجود دارد که با اسکرول کردن، دائما مطالب جدید به کاربر نشان داده میشود.

در پاسخ سوال اسکرول چیست می توان گفت که از جدیدترین فناوری هایی است که در طراحی سایت مورد استفاده قرار میگیرد. این قابلیت می تواند برای کاربران، مفید باشد و موجب بهبود رابط کاربری سایت شود. از آنجا که رضایت کاربران یکی از مهمترین فاکتورهایی است که گوگل به آن اهمیت میدهد، قابلیت اسکرول کردن بر سئو سایت تاثیر مثبتی خواهد گذاشت، اما با این وجود قابلیت اسکرول در کنار مزایایی که دارد از معایبی نیز برخوردار است. در ادامه به مزیت ها و معایب آن خواهیم پرداخت.

اسکرول سایت چه مزیت هایی دارد؟

اسکرول سایت چه مزیت هایی دارد؟

صرفه جوی در زمان

با اسکرول در زمان و وقت کاربر به میزان زیادی صرفه جوی می شود زیرا که نیاز نیست برای لود شدن تمام مطالب مورد نظر خود مدت زمان زیادی را در انتظار باقی می ماند. تنها با اسکرول کردن می تواند در کمتر از چند ثانیه مطالب جدید را مشاهده کند و داده های جدید برای او لود شود.

دسترسی راحت

در اسکرول کاربر می تواند به راحتی صفحات مورد نظر خود را پیدا کند و به آنها دسترسی داشته باشد. یعنی بدین شکل که کاربر در هر صفحه ای از سایت شما قرار داشته باشد، می تواند با اسکرول کردن یک مطلب، به صفحه آن مطلب هدایت شود. از این جهت اسکرول می تواند احساس رضایت بیشتری را برای کاربران ایجاد کنند و رابطه کاربری در سایت را بهبود ببخشند.

بهینه سازی برای استفاده در موبایل

بهینه سازی برای استفاده در موبایل

در حال حاضر بخش زیادی از کاربران، چیزی نزدیک به ۶۰ درصد کاربران از گوشی های موبایل خود برای وبگردی استفاده می کنند. از این رو بسیار مهم است که سایت را برای کاربران موبایلی و برای این نمایشگرها، بهینه کنیم؛ تا رضایت کاربران حاصل شود. اسکرول نامحدود یکی از اقداماتی است در این رابطه می توان انجام داد.

زاحتی و لود شدن سریع

از آنجا که در موبایل، وبگردی و پیمایش بین صفحات یک سایت به صورت لمسی و با استفاده از انگشت انجام می شود، کلیک کردن و فشار دادن روی دکمه و لینک های مختلف سایت برای انتقال به دیگر مطالب و دیگر صفحات سایت کمی سخت خواهد بود. اما با اسکرول، کار پیمایش صفحات سایت خیلی راحت شده و سریع لود می شود.

در این شیوه، وقتی کاربر اسکرول می کند؛ مطالب و داده های جدید سایت؛ به طور مرتب در انتهای  صفحه نمایش داده می شود. در واقع در انتهای صفحه با هر اسکرول؛ اطلاعات بارگذاری میشود. در این حالت دیگر نیازی نیست کاربر دائما با فشار دادن دکمه ها و لینک ها در گوشی برای رفتن به مطالب  جدید، درگیر باشد.

اسکرول، کار را برای کاربران تلفن های همراه راحت می کند، و امکان پیمایش صفحات سایت و لود مطالب جدید و رفتن به صفحه بعد را، به سادگی بدون نیاز به کلیک کردن بر روی دکمه ای فراهم می کند.

جذابیت بیشتر برای کاربران

به طور کلی اسکرول کردن برای کاربران در مقایسه با کلیک کردن از جذابیت بیشتری برخوردار است. و این امر برای آنها بسیار خوشایند خواهد بود به ویژه اگر از گوشی های موبایل برای مشاهده سایت استفاده کنند. اسکرول کردن در مشاهده تصاویر نیز کاربرد زیادی دارد. کاربران برای مشاهده تصاویر ترجیح میدهند از اسکرول استفاده کنند. مشاهده تصاویر با اسکرول در مقایسه با کلیک؛احساس  راحتی و رضایت بیشتری را برای کاربران به همراه دارد.

تصاویر و مطالب نامحدود

اینستاگرام از جمله مواردی است که امکان لود و مشاهده تصاویر را با استفاده از اسکرول کردن به کاربران خود می دهد. بدین شکل که با اسکرول نامحدود؛ تصاویر پشت هم به صورت نامحدود در لحظه لود می شود.

این قابلیت این امکان را فراهم می کند که کاربران در لحظه بتواند اطلاعات بیشتری را در سایت مشاهده کنند. ار آنجا که قابلیت اسکرول کردن سرعت لود صفحه را بالا میبرد، کاربر می تواند اطلاعات بیشتری در یک لحظه در سایت ببینید.

بهینه سازی در سئو

بهینه سازی در سئو

اسکرول کردن زمان انتظار کاربر را به حداقل می رساند. بدین جهت موجب بالا رفتن سرعت لود مطالب و سرعت لود سایت میشود. ار آنجا که بیشتر کاربران به سرعت سایت اهمیت زیادی میدهند و حوصله انتظار برای بارگذاری مطالب را ندارند، این ویژگی می تواند در زمان حضور آنان در سایت تاثیر زیادی داشته باشد. نرخ پرش کاربر را به حداقل برساند. بدین شکل در نهایت برای سئو سایت شما نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد

امکان بروز رسانی سایت

زمانی که اسکرول برای سایتی در نظر گرفته شده است، کاربران می توانند تمام بخش های سایت را مدیریت کنند و به قسمت های مختلف آن راحت تر دسترسی داشته باشند. اسکرول در حقیقت به طور دائم امکان بروز رسانی سایت را فراهم می کند.

معایب اسکرول چیست؟

معایب اسکرول چیست؟

کاربران در این سایت ها وسوسه شده تا تمام مطالب سایت را مشاهده کنند و ممکن است نتوانند از مطالب سایت بگذرند. این کار در نهایت می تواند برای کاربران خسته کننده باشد.

وقتی به عنوان طراح سایت قابلیت اسکرول کردن را اضافه میکنید، دیگر نمیتوانید فوتر برای سایت قرار دهید.

درست است که محتوای زیاد و لود شدن لحظه ای برای کاربران خوشایند است و امکان دسترسی آنها را به اطلاعات مختلف فراهم می کند. اما این کار می تواند معایبی را به همراه داشته باشد . زیرا کاربران در از لود کردن اطلاعات زیاد و پشت هم ممکن است خسته شده و این کار برای آنها کسل کننده باشند

موضوع مرتبط آموزش گرافیک وب

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

  • ۱.چه سایت هایی می توانند از قابلیت اسکرول کردن استفاده کنند؟
    سایت هایی که جنبه فان دارند و از تصاویر بیشتری تشکیل شده اند؛ برای آنها می توان این قابلیت را در نظر گرفت.
  • ۲.برای چه سایت های اسکرول نباید در نظر گرفته شود؟
    وب سایت های شرکتی و سایت هایی که می خواهند کاربران آنها از طریق منوهای سایت، همه صفحات سایت را مشاهده کند، بهتر است از این قابلیت استفاده نکنند.
  • ۳.آیا می توان از اسکرول برای سایت خود استفاده کنیم؟
    نمی توان به طور قطع گفت گفت که دقیقا برای چه نوع سایت هایی نمی توان اسکرول در نظر گرفت و یا برای چه سایت هایی باید اسکرول قرار دهیم. به طور دقیق این امر با بررسی هر سایت مشخص می شود.