استارتاپ چیست؟

بر طبق گفته اریک ریز – خالق روش Lean Startup – می توان گفت که “استارتاپ یک مؤسسه انسانی است که برای ایجاد یک محصول یا خدمات جدید تحت شرایط عدم معینی شدید طراحی شده است”. از طرفی بنیانگذار و مدیر عامل سایت Startups.co یعنی ویل شروتر تعریف خاص خود را از آن اینگونه بیان می کند: “آن تجسم زنده رویای بنیانگذار است”. ویل می گوید: ” این نشان دهنده یک مسیر یا سیر تکاملی از مفهوم به واقعیت است. در واقع از معدود مواردی است که شما می توانید چیزی را که فقط یک رویاست در نظر بگیرید و آن را به واقعیت تبدیل کنید؛ نه فقط برای خودتان بلکه برای تمام جهان. ”

یک شرکت استارتاپ چیست؟

یک شرکت استارتاپ چیست؟

یک شرکت استارتاپ شرکتی است که به طور معمول در مراحل اولیه توسعه خود است. این مشاغل کارآفرینانه معمولاً توسط ۱ تا ۳ نفر مؤسس شروع به کار می کند که تمرکز خود را بر سرمایه گذاری بر تقاضای قابل درک بازار با توسعه یک محصول، خدمات یا پلتفرم مناسب دارند.

در مراحل اولیه راه اندازی، آنها معمولاً توسط اعضای تیم مؤسس تأمین مالی می شوند. البته ۶۶ درصد از آنها بودجه خود را از طریق سرمایه گذار تأمین می کنند یا برای کمک به سرمایه گذاری خود وام می گیرند.

مشخصات کلیدی یک استارتاپ

مشخصات کلیدی یک استارتاپ

تمرکز بر رشد

استارتاپ ها از یک جنبه مهم مانند هیچ شرکت کوچک دیگری نیستند؛ این ویژگی آنها نیست که راکد بمانند و درآمد ثابتی داشته باشند. در عوض بنیانگذاران و تیم های نوپا یک چیز را هدف میگیرند و فقط یک چیز: رشد و پیشرفت.

استارتاپ طبق تعریف شرکتی است که برای رشد و پیشرفت طراحی شده است. با این حال، رشد و شکل ظاهری آن به فاز راه اندازی در چرخه تأمین مالی راه اندازی بستگی دارد. در فازهای اول، شرکت های نوپا معمولاً در حالی که مشتری، تیم یا ارزیابی خود را رشد داده و افزایش می دهند، ضرر می کنند؛ در حالی که در مراحل بعدی پس از شکست خوردن علاوه بر موارد فوق، رشد درآمد کلید اصلی تجارت آنها در نظر گرفته می شود.

یک سیر رشد و پیشرفت معمول برای یک استارتاپ شامل چهار مرحله اصلی است

 • در ابتدای راه اندازی استارتاپ های نوپا به سرمایه اولیه ای که از طریق شتاب دهندگان به کار، سرمایه گذاری جمعی، سرمایه گذاران angel یا حتی دوستان و خانواده بدست می آورند، اعتماد می کنند. در این مرحله اولیه، شرکت تازه تأسیس از سرمایه برای ساخت یک محصول خوب و استخدام یک تیم برای درآمدزایی استفاده می کند.
 • پس از سرمایه گذاری، بیشتر آنها به اصطلاح به دره مرگ می افتند! آنها درآمد کافی برای بازگشت سرمایه اولیه ندارند. به عنوان مثال شرکت uber هنوز در این مرحله است، در واقع هنوز در حال رشد است اما هزینههای شرکت بسیار بیشتر از درآمد فعلی آن است.
 • به طور ایده آل در مقطعی آنها درآمد کافی برای بازگشت سرمایه اولیه را داشته و می تواند دید و بینش آنها را از تولید “پول کافی برای بازپرداخت” به “کسب پول بیشتر که تصور آن در ذهن بوده است” تغییر دهد. در این مرحله بیشتر آنها از طریق اتحادهای استراتژیک، خریدها یا بودجه اضافی از طریق سرمایه مشارکت یا جمع آوری منابع سرعت رشد را افزایش می دهند.
 • هنگامی که یک شرکت نوپا در مسیر رشد محکم قرار گرفت، شرکت با ارائه پیشنهادات اولیه قبل از عرضه  IPO و همچنین پیشنهادات ثانویه، افتتاح شرکت را برای عموم در نظر خواهد گرفت.

استارتاپ از بیشتر از یک نفر تشکیل شده است

استارتاپ از بیشتر از یک نفر تشکیل شده است

بیایید با موارد واضح و روشن شروع کنیم: شما به یک تیم نیاز دارید تا کسب و کار خود را به صورت یک شرکت نوپا در نظر بگیرید. همانطور که موارد مشترک مربوط به استارتاپ به زیبایی بیان می کند” کارآفرین یک فرد است، اما استارتاپ یک تیم کارآفرین است”. علاوه بر این با توجه به بینش CB، سومین دلیل عدم موفقیت این شرکت ها این است که آنها افراد درستی را استخدام نکرده اند. شما می توانید یک تجارت را به تنهایی شروع کنید، اما برای رشد به افراد مناسبی چون کارمندان، فریلنسرها یا بنیانگذاران همکار احتیاج دارید. Startup یک شرکت با حداقل ۱ نفر و حداکثر ۵۰۰ نفر است.

نمی توانند از بیش از 500 نفر تشکیل شده باشند

نمی توانند از بیش از ۵۰۰ نفر تشکیل شده باشند

اندازه واقعی یک تیم راه اندازی کمی مبهم به نظر می رسد. اگر تعداد کارمندان شما از ۳۰ نفر فراتر برود آیا دیگر استارتاپ نخواهید بود؟ یا مثلاً تعداد ۵۰ نفر حد موردنظر می باشد؟ برای آن می توان محدوده ۵۰۰ را در نظر گرفت. بر طبق محاسبات معروف الکس ویلهلم، او استدلال می کند که بر اساس انتشارات Crunchbase از سال ۲۰۱۶ اکثر استارتاپ های برتر با ارزش ۱ تا ۲.۵ میلیارد دلار تقریباً ۶۰۰ نفر را استخدام کردهاند.

آنها با تکنولوژی کار می کنند

آنها با تکنولوژی کار می کنند

اصطلاح استارتاپ خود در اواسط انقلاب فناوری پایان قرن ایجاد شد. امروزه این حقیقت وجود دارد که این شرکت ها هنوز تمایل دارند با نرم افزار کار کنند. اما به صورت روزافزونی مشاغل نوپا بر روی راه حل هایی متمرکز می شوند که ظاهراً هیچ ارتباط با فناوری ندارند یا ارتباط بسیار کمی دارند. اینها استارتاپ های نسبتاً سطح پایین هستند که اغلب در نسل های بعدی تأثیرگذار هستند: به عنوان مثال Planet Nusa تورهای ماهی را به لوازم ورزشی زیبایی تبدیل می کند. هیچ یک از این نمونه از استارتاپ ها مستقیماً در ایجاد راه حل های فناوری کار نمی کنند اما قطعاً برای زنده کردن مفاهیم خود به فناوری های تازه ظهور یافته بستگی دارند. بنابراین می توان گفت که شرکت های نوپا با تکنولوژی کار می کنند حتی اگر این محصول به خودی خود فنی نباشد.

نوآور هستند

نوآور هستند

قانون اصلی این است: شرکت های نوپا راه حل های جدید و مقیاس پذیر برای مشکلات شناخته شده پیدا می کنند. اینکه یک محصول کاملاً جدید، خدمات در مکان جدید، کسب درآمد به شکل جدید یا تحویل به روشی جدید باشد، عامل نوآوری در یکی از اشکال آن رمز موفقیت استارتاپ است.


در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

 • ۱.تعداد مؤسسان یک شرکت استارتاپی چه نفرند و در ابتدا توسط چه کسانی تأمین مالی می شود؟
  1 تا 3 نفر – اعضای تیم هیئت مدیره
 • ۲. آیا تمرکز بر رشد و کار با تکنولوژی از ویژگیهای یک استارتاپ محسوب می شود؟
  بلی
 • ۳.عبارت
  استارتاپ
 • ۴.عبارت
  نوآور بودن آن