چرا بازاریابی از طریق موتورهای جستجو ضروری است؟

چرا بازاریابی از طریق موتورهای جستجو ضروری است؟

جنبه مهم سئو، آسان سازی فهم وب سایت برای کاربر و موتور جستجو است. اگرچه عملکرد موتورهای جستجو به طور فزاینده‌ای پیچیده شده است، اما نمی توانند یک صفحه وب را آن گونه که انسان می بیند، ببینند.
سئو به موتورهای جستجو کمک می کند تا بفهمند که هر صفحه در مورد چیست و چگونه می تواند برای کاربران مفید باشد. در این مقاله آموزش سئو به این موضوع خواهیم پرداخت.

مشاجره متداول بر علیه سئو

ما اغلب بیانیه هایی مانند این را می شنویم :
هیچ مهندس هوشمندی موتور جستجویی نمی سازد که وب سایت ها برای رتبه بندی و فهرست شدن در آن نیاز به پیروی از قواعد و اصول خاصی داشته باشند. هر کسی با کمی استفاده از هوش خود، می فهمد سیستمی می خواهد که بتواند در هر معماری رسوخ کرده و هر میزان کد پیچیده یا ناقص را تجزیه و تحلیل کند و همچنان راهی برای نشان دادن نتایج مرتبط پیدا کند، نه فقط نتایجی را نشان دهد که توسط متخصصان بدون مجوز بازاریابی موتور جستجو بهینه سازی شده اند.

اما صبر کنید ...

فرض کنید عکسی از سگ خانگی خود را بصورت آنلاین پست کرده اید. ممکن است او را سگی مشکی با سایز متوسط توصیف کنند که در حال بازی در پارک است. از سوی دیگر، بهترین موتور جستجو در جهان، برای فهمیدن محتوای عکس دچار پیچیدگی و کشمکش است. موتور جستجو چگونه می تواند یک عکس را بفهمد؟ خوشبختانه سئو باعث می شود تا مدیران وب سایت ها نشانه هایی را برای موتورهای جستجو مهیا کنند تا آنها بتوانند محتوا را بفهمند. در واقع، اضافه کردن ساختار مناسب به محتوا در سئو ضروری است.
فهمیدن توانایی ها و محدودیت های موتورهای جستجو به شما این امکان را می دهد که محتوای وب سایت خود را به گونه ای قالب بندی، حاشیه نویسی و بسازید که آنها بتوانند درک کنند. بدون سئو، وب سایت از دید موتورهای جستجو مخفی می ماند.

محدودیت های تکنولوژی موتور جستجو

همانطور که در فصل یک توضیح دادیم، تمامی موتورهای جستجوی طبق اصول مشابهی عمل می کنند. ربات های جستجوی خودکار وب را ردیابی کرده، لینک ها را دنبال کرده و محتوا را در پایگاه داده های کلان فهرست بندی می کنند. آنها این کار را از طریق هوش مصنوعی شگفت آور خود انجام می دهند، اما تکنولوژی جستجوی مدرن تماماً قدرتمند نیست. محدودیت های فنی متعددی وجود دارد که موجب مشکلات عمده ای در رتبه بندی می شود که ما متداول ترین آنها را در لیست زیر آورده ایم:

مشکلات خزیدن (ردیابی) و فهرست بندی (ایندکس گذاری)

فرم های آنلاین :

موتورهای جستجو در تکمیل کردن فرم های آنلاین مانند ورود (لاگین) خوب نیستند، بنابراین هر محتوایی که در پشت آن ها قرار دارد ممکن است پنهان باقی بماند.

صفحات تکراری:

وب سایت هایی که از CMS استفاده می کنند (سیستم مدیریت محتوا) اغلب نسخه های تکراری از یک صفحه را ایجاد می کنند؛ این یک مشکل عمده برای موتورهای جستجویی است که به دنبال محتوای کاملا اصیل هستند.

کدهای مسدود شده:

خطا در دستورالعمل خزنده وب (robots.txt) ممکن است کاملاً باعث مسدود سازی موتورهای جستجو شود.

ساختارهای ضعیف لینک‌ها:

اگر ساختار لینک یک وب سایت برای موتورهای جستجو قابل فهم نباشد، ممکن است که آنها به تمامی محتوای وب سایت دسترسی پیدا نکنند یا اگر دسترسی پیدا کنند ممکن است محتوا برای فهرست بندی شدن به نظرشان بی اهمیت جلوه کند.

محتوای غیر متنی:

اگرچه موتورهای جستجو در خواندن متن های غیر HTML بهتر می شوند اما هنوز تجزیه و تحلیل محتواهای غنی رسانه ای برای آنها سخت است که این شامل متن های موجود در فایل های فلش، تصاویر، عکس ها، ویدئوها، صوت ها و محتواهای پلاگین است.

مشکل تطابق پرسش جستجو با محتوا

شرایط غیرمعمول:

متن به صورتی نوشته نشده که معمولاً توسط کاربران مورد جستجو قرار می‌گیرد. مثلاً کاربر در مورد "یخچال" جستجو می‌کند اما در وب‌سایت‌تان درباره "دستگاه‌های خنک کننده غذا" نوشته‌اید.

استفاده از عبارات بین‌المللی و ظرافت‌های زبان:

ببینید کدام حالت املایی یک واژه بیشتر توسط کاربران جستجو می‌شود و دقیقاً از همان واژه در محتوای خود استفاده کنید، برای مثال: "رنگ‌ها" یا "رنگها".

هدف قرار دادن مکان نامناسب:

برای مثال نوشتن محتوا به زبان لهستانی در صورتی که اکثر بازدیدکنندگان وب‌سایت ژاپنی هستند.

استفاده از سیگنال‌های متنی ترکیبی:

برای مثال عنوان پست وبلاگ "بهترین کافه مکزیکو" است اما محتوای پست در مورد اقامتگاه مسافرتی در کاناداست که قهوه‌های خوبی سرو می‌کند. این پیام‌های ترکیبی سیگنال‌هایی گیج کننده را به موتورهای جستجو ارسال می‌کنند.

اطمینان حاصل کنید که محتوای شما دیده می شود

بدست آوردن جزئیات فنی وب سایتی که سازگار با موتورهای جستجو است بسیار اهمیت دارد. اما هنگامی که مبانی کشف شدند همچنین باید محتوای خود را بازاریابی کنید. خود موتورهای جستجو فرمولی برای اندازه گیری کیفیت محتوای موجود بر روی وب در دست ندارند. در عوض، تکنولوژی جستجو بر اساس معیارهای مرتبط بودن و اهمیت داشتن بنا شده است و موتورهای جستجو این معیارها را با پیگیری عمل مخاطب اندازه گیری می کنند یعنی چیزی که آنها پیدا می کنند، عکس العملشان، نظراتشان و لینک‌هایی که می دهند. پس نمی توانید فقط وب سایتی بدون نقص با محتوایی عالی بسازید بلکه باید کاری کنید که محتوای شما به اشتراک گذاشته شده و مورد بحث قرار بگیرد.

ماهیت رقابتی موتورهای جستجو

نگاهی به هر یک از صفحات نتایج جستجو بیندازید و خواهید فهمید که
چرا بازاریابی جستجو همواره مهم است.

به طور متوسط ۱۰ موقعیت بر روی صفحه نتایج جستجو وجود دارد.
صفحاتی که این موقعیت ها را پر می کنند بر اساس رتبه بندی مرتب شده اند.
هرچه صفحه شما در این رتبه بندی بالاتر باشد، نرخ کلیکی بهتری دریافت کرده و توانایی جذب جستجوگران بیشتری را دارد.
نتایجی که در موقعیتهای ۱ و ۲ و ۳ قرار دارند ترافیک بسیار بیشتری را نسبت به نتایجی که در پایین صفحه نمایش داده می شوند و یا در صفحات بعدی قرار دارند، دریافت می کنند.
در حقیقت توجه بسیار زیاد به فهرست بندی های کم، بدین معناست که همیشه انگیزه مالی برای رتبه بندی موتورهای جستجو وجود دارد. مهم نیست که جستجو چگونه در آینده تغییر خواهد کرد، وب سایت ها و کسب و کارها برای جلب این توجه به خود، ترافیک کاربر و دیده شدن برند خود همواره با یکدیگر رقابت می کنند.

تغییر مداوم سئو

هنگامی که بازاریابی جستجو در اویل دهه ۹۰ آغاز شد، ارسال کتابچه راهنمای کاربر، برچسب کلمات کلیدی متا و چاشنی کلمات کلیدی، تماماً بخش های عادی تدابیر ضروری برای یک رتبه بندی خوب تلقی می شدند. در سال ۲۰۰۴، بمباران پیوندی با لینک متنی، خرید انبوه لینک ها از انژکتورهای خودکار برای نظردهی در وبلاگها که به عنوان نظرات اسپم شناخته می شدند و ساخت انبوهی از لینک ها تحت عنوان مزارع لینک (لینکدونی) وب سایت ها، همه و همه برای جذب ترافیک بیشتر استفاده می شدند. در سال ۲۰۱۱، بازاریابی رسانه های اجتماعی و قرار گرفتن در جستجوی عمودی، روش های عمده برای اداره بهینه سازی موتورهای جستجو می باشند. موتورهای جستجو الگوریتم های خود را با این تکامل هماهنگ کرده اند، بنابراین بسیاری از تدابیری که در سال ۲۰۰۴ کار می کردند امروز می توانند به سئوی شما آسیب برسانند. آینده نامعلوم است، اما در جهان جستجو، تغییر دائمی است. به همین علت، بازاریابی جستجو برای کسانی که مایل به حفظ رقابت در وب هستند، همچنان یک اولویت است. برخی ادعا می کنند که سئو مرده است، یا اینکه به عنوان اسپم شناخته می شود. همانطور که می بینیم، نیازی به دفاع وجود ندارد جز بیان این منطق ساده:
وب سایت ها برای جلب توجه و کسب رتبه بندی بهتر در موتورهای جستجو رقابت می کنند و کسانی که دارای دانش و تجربه برای بهبود رتبه بندی وب سایت خود هستند، مزایای افزایش ترافیک و قابلیت دیده شدن را دریافت می کنند.

 کلمات کلیدی و ویزگی های تاثیر گذار گوگل را بررسی کرده ایم. SERP Features