خدمات و ابزارهای موتورهای جستجو

خدمات و ابزارهای موتورهای جستجو

سئو کارها تمایل به استفاده از ابزارهای زیادی دارند. برخی از آن ها که بسیار هم مورد استفاده هستند توسط خود موتورهای جستجو فراهم می شوند. موتورهای جستجو از مدیران وب می خواهند که سایت ها و محتواهایی قابل دسترسی را بسازند تا آن ها بتوانند انواع ابزارهای گوناگون، تجزیه تحلیل ها و راهنمایی ها را ارائه دهند. این منابع رایگان داده ها فرصت های منحصر به فردی را برای تبادل با موتورهای جستجو فراهم می کنند.

در ادامه این بخش از آموزش سئو درباره عناصر رایجی که هر کدام از موتورهای جستجوی بزرگ پشتیبانی می کنند توضیح خواهیم داد و مشخص خواهیم کرد که چرا سودمند هستند.

پروتکل های متداول موتورهای جستجو:

۱- نقشه سایت

به نقشه سایت مانند فهرستی از فایل ها فکر کنید که نکاتی را در مورد چگونگی ردیابی سایت شما در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهد. نقشه سایت به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوایی را در وب سایت شما را پیدا کرده و دسته بندی کند که ممکن است خودش نتواند بیابد. نقشه سایت دارای قالب های متفاوتی است و می تواند انواع مختلفی از محتوا مانند ویدئو، تصویر، اخبار و موبایل را برجسته سازی کند. میتوانید جزئیات کامل پروتکل ها را در Sitemaps.org مطالعه نمایید. همچنین می توانید نقشه سایت خود را در آدرس XML-Sitemaps.com ایجاد کنید. نقشه های سایت در سه نوع مختلف دسته بندی می شوند :

XML

زبان نشانه گذاری قابل توسعه (قالب توصیه شده) :
مزیت: این قالب برای نقشه های سایت به طور گسترده پذیرفته شده است. تجزیه و تحلیل و تولید نقشه سایت توسط ژنراتورهای زیادی که وجود دارد برای موتورهای جستجو بسیار ساده است. به علاوه این موضوع برای کنترل دانه ای پارامترهای صفحه اجازه داده شده است.
ضعف: فایلی با حجم نسبتاً زیاد است. به دلیل اینکه XML نیازمند یک تگ باز و یک تگ بسته برای هر عنصر است، ممکن است حجم فایل های آن بسیار زیاد شود.

RSS

اتحادیه ای واقعاً ساده یا خلاصه ای غنی از سایت
مزیت: ساده بودن. نقشه های سایت RSS می توانند به آسانی طوری کدنویسی شوند که هرگاه محتوای جدیدی اضافه می شود به طور خودکار به روز رسانی شوند.
ضعف: مدیریت سخت. اگرچه RSS زیر مجموعه ای از XML است اما در واقع مدیریت آن به دلیل ویژگی به روز رسانی اش بسیار سخت تر است.

فایل متنی TXT

مزیت: بسیار آسان. قالب نقشه سایت متنی، یک URL است که هر خط آن شامل ۵۰٫۰۰۰ خط دیگر است.
ضعف: قابلیت اضافه کردن داده متا به صفحات را ندارد.

۲- Robots.txt

فایل Robots.txt که محصولی از پروتکل حذفی ربات ها است، فایلی است که در دایرکتوری اصلی یک وب سایت ذخیره می شود. (برای مثال : www.google.com/robots.txt ).

فایل robots.txt دستورالعمل هایی نظیر ردیابی های جستجو را به ردیاب های خودکار وب که از سایت شما بازدید می کنند، می دهد.
مدیران وب می توانند با استفاده از robots.txt به موتورهای جستجو نشان دهند که ردیابی ربات ها در کدام محدوده های سایت را اجازه نمی دهند. همچنین از این طریق مکان فایل های نقشه سایت و پارامترهای تاخیر ردیابی را نشان می دهند. می توانید جزئیات بیشتر در این مورد را در صفحه مرکز علمی robots.txt مطالعه نمایید.
دستورات زیر در دسترس هستند:

نادیده گرفتن (Disallow)

از دسترسی ربات های سازگار به صفحات یا پوشه های خاص جلوگیری می کند.

نقشه سایت (Sitemap)

مکان نقشه سایت را نشان می دهد.

تاخیر ردیابی (Crawl Delay)

سرعت ردیابی یک سرور توسط ربات را (بر حسب ثانیه) نشان می دهد.

نمونه ای از Robots.txt

An Example of Robots.txt
#Robots.txt www.example.com/robots.txt
User-agent: *
Disallow:
# Don’t allow spambot to crawl any pages
User-agent: spambot
disallow: /
sitemap:www.example.com/sitemap.xml

هشدار : همه ربات های وب robots.txt را دنبال نمی کنند. افرادی که مقاصد بدی دارند (دزدان آدرس ایمیل)، ربات هایی می سازند که از این پروتکل پیروی نمی کنند و در موارد بزرگتر می توانند از آن برای تشخیص محل اطلاعات خصوصی شما استفاده کنند. به همین دلیل توصیه می شود از فایل robots.txt در محل مدیریت بخش ها و بخش های خصوصی دیگر وب سایت استفاده نکنید. در عوض این صفحات می توانند از تگ ربات های متا (که بعداً درباره اش بحث خواهد شد) برای جلوگیری از فهرست بندی محتوای پر ریسک توسط موتورهای جستجوی بزرگ استفاده کنند.

۳- ربات های متا

تگ ربات های متا دستورالعمل های سطح صفحه را برای موتورهای جستجو ایجاد می کنند.
تگ ربات های متا باید در سربخش سند HTML قرار بگیرد.

نمونه ای از ربات های متا

<html>
<head>
<title>The Best Webpage on the Internet</title>
<meta name="ROBOTS" content="NOINDEX, NOFOLLOW">
</head>
<body>
<h1>Hello World</h1>
</body>
</html>

در مثال بالا، " NOINDEX, NOFOLLOW " به ربات ها می گوید تا صفحه مورد نظر را در فهرست بندی های خود قرار ندهند و هیچ لینکی در صفحه را دنبال نکنند.

ربات های متا

۴- Rel="Nofollow"

به یاد داشته باشید که لینک‌ها چگونه مانند یک رای عمل می کنند؟ ویژگی rel=nofollow به شما اجازه می دهد تا به یک منبع لینک دهید و این در حالی است که رای شما برای اهداف موتور جستجو را حذف می کند. در واقع "nofollow" به موتورهای جستجو می گوید که لینکی را دنبال نکنند، اگرچه که هنوز برخی از موتورهای جستجو برای پیدا کردن صفحات جدید آن ها را دنبال می کنند. این لینک‌ها قطعاً ارزش کمتری نسبت به همتایان دنبال شده خود دارند (یا حتی هیچ ارزشی ندارند)، اما در موقعیت های مختلفی مانند لینک دادن به یک منبع غیر قابل اعتماد مفید هستند.

نمونه ای از nofollow

<a href="http://www.example.com" title="Example" rel="nofollow">Example Link</a>

 در مثال بالا ارزش لینک به example.com منتقل نمی شود زیرا ویژگی rel=nofollow اضافه شده است.

۵- Rel="canonical"

اغلب دو یا چند کپی از محتوای دقیقاً یکسان در وب سایت شما تحت URLهای مختلف ظاهر می شود. برای مثال، همه URLهای زیر می توانند به یک صفحه اصلی ارجاع بدهند:

-http://www.example.com/
-http://www.example.com/default.asp
-http://example.com/
-http://example.com/default.asp
-http://Example.com/Default.asp

این صفحات به عنوان پنج صفحه مجزا برای موتورهای جستجو در نظر گرفته می شوند. ممکن است یکسانی محتوا در هر صفحه باعث تنزل ارزش محتوا و پتانسیل رتبه بندی صفحه توسط موتورهای جستجو شود. تگ canonical این مشکل را از طریق نشان دادن صفحه انحصاری به ربات های جستجو حل کرده است که این باعث می شود تا نسخه معتبر صفحه در نتایج جستجو نشان داده شود.

نمونه ای از Rel="canonical" برای URL

http://example.com/default.asp
<html>
<head>
<title>The Best Webpage on the Internet</title>
<link rel="canonical" href="http://www.example.com">
</head>
<body>
<h1>Hello World</h1>
</body>
</html>

در مثال بالا rel="canonical" به ربات ها می گوید که این صفحه یک کپی از http://www.example.com می باشد و باید آخرین URL را به عنوان URL استاندارد و معتبر بشناسند.

 

ابزارهای موتور جستجو

کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console)

Google Search Console

ویژگی های کلیدی

هدف جغرافیایی -  اگر سایتی کاربران را در یک مکان مشخص هدف قرار بدهد، مدیران وب می توانند اطلاعاتی را در اختیار گوگل قرار دهند که به مشخص کردن چگونگی نشان داده شدن سایت در نتایج جستجوی کشور مورد نظر کمک می کند و نتایج جستجوی گوگل برای پرسش های وابسته به جغرافیا را نیز بهبود می بخشد.
دامنه ترجیحی– دامنه ای است که مدیر وب برای ایندکس کردن صفحات سایت خود از آن استفاده می کند. اگر مدیر وب یک دامنه ترجیحی مانند http://www.example.com مشخص کند و گوگل لینکی را به آن سایت با قالب http://example.com پیدا کند، مانند همان http://www.example.com با آن لینک رفتارمیکند.
پارامترهای URL– شما می توانید درباره هر پارامتر موجود بر روی وب سایت خود مانند " sort=price" و "sessionid=2" به گوگل اطلاعات بدهید. این به گوگل کمک می کند که در ردیابی سایت شما موثرتر عمل کند.
نرخ ردیابی– نرخ ردیابی بر روی سرعت (اما نه فرکانس) درخواست های ربات های گوگل در طول فرایند ردیابی تاثیر می گذارد.
بد افزار– اگر گوگل بد افزاری را بر روی وب سایت شما پیدا کند به شما اطلاع خواهد داد. بد افزار باعث بوجود آمدن تجربه کاربری بد شده و به رتبه بندی شما آسیب خواهد رساند.
خطاهای ردیابی – اگر گوگل در هنگام ردیابی سایت شما با خطاهای مهمی مانند ۴۰۴ها مواجه شود، آنها را گزارش خواهد کرد.
پیشنهادات HTML – گوگل به دنبال عناصر غیر دوستانه HTML مانند مشکلات توضیحات متا و تگ های عنوان با موتور جستجو است.
ثبت نام کنید

سایت شما بر روی وب

آمار ارائه شده توسط ابزارهای موتور جستجو در زمینه تاثیرات کلمات کلیدی، نرخ های کلیک، صفحات برتر در نتایج جستجو و آمارهای لینکی، دیدی منحصر به فرد به سئو کاران داده است.

پیکربندی سایت

این بخش مهم به شما اجازه می دهد تا نقشه های سایت را ارسال کنید، فایل های robots.txt را تست کنید، لینک های سایت را تنظیم کنید و درخواست های تغییرات آدرس خود را هنگامی که از دامنه ای به دامنه دیگر نقل مکان می کنید ارسال نمایید. این محدوده همچنین شامل بخش های تنظیمات و پارامترهای URL نیز هست که در ستون قبلی درباره آنها توضیح دادیم.

معیارهای ۱+

هنگامی که کاربران با استفاده از دکمه ۱+ محتوای شما را در گوگل پلاس به اشتراک می گذارند، این فعالیت اغلب در حاشیه نتایج جستجو قرار می گیرد. این ویدئو را در گوگل پلاس مشاهده کنید تا به اهمیت این موضوع پی ببرید. در این بخش کنسول جستجوی گوگل تاثیر اشتراک گذاری ۱+ را بر روی کارایی وب سایتتان در نتایج جستجو گزارش می دهد.

آزمایشگاه ها

بخش آزمایشگاه های کنسول جستجو حاوی گزارشاتی است که گوگل هنوز در مرحله آزمایشی مد نظر خود قرار می دهد اما با این حال می تواند برای مدیران وب قابل استفاده باشد. یکی از مهمترین این گزارشات عملکرد سایت است که میزان تندی و کندی بارگذاری سایت شما برای بازدیدکنندگان را نشان می دهد.

ابزارهای مدیریت وب بینگ

Bing Webmaster Tools

ویژگی های کلیدی

بررسی اجمالی سایتها -این رابط بررسی اجمالی از تمامی عملکرد وب سایت شما در نتایج جستجوی بینگ فراهم می کند. معیارهای آن در یک نگاه شامل کلیک ها، تجربیات، صفحات فهرست بندی شده و تعداد صفحات ردیابی شده برای هر وب سایت است.
آمارهای ردیابی – در این قسمت شما می توانید گزارشاتی را درباره میزان صفحات ردیابی شده وب سایت شما توسط بینگ مشاهده کنید و هر خطایی را که با آن مواجه شده است پیدا کنید. همچنین می توانید مانند کنسول جستجوی گوگل نقشه های سایت را برای کمک به بینگ در یافتن و اولویت بندی محتوای خود ارسال کنید.
فهرست – این بخش به مدیران وب اجازه می دهد تا بر روی نحوه فهرست بندی صفحات خود توسط بینگ نظارت داشته و به آن کمک کنند. دوباره در مشابهت با کنسول جستجوی گوگل، می توانید به نحوه سازماندهی محتوای خود توسط بینگ پی ببرید، URLها را به نتایج جستجو ارسال کنید و یا از آن حذف کنید، لینک‌های داخلی را کشف کنید و پارامتر تنظیمات را تطبیق دهید.
ترافیک – خلاصه ترافیک در ابزارهای مدیریت وب بینگ تجربیات و داده های کلیکی به دست آمده از داده ترکیبی نتایج جستجوی بینگ و یاهو! را گزارش می دهد. گزارش ها در اینجا موقعیتی متوسط و همچنین تخمین هزینه در صورت خریداری تبلیغات با هدف گیری هر کلمه کلیدی را نشان می دهد.

ثبت نام کنید

جستجوگر سایت Moz

Moz Open Site Explorer

این ابزار دیدی با ارزش را نسبت به وب سایت و لینک‌ها به شما می دهد.

امکانات

تشخیص لینک‌های قدرتمند - جستجوگر سایت Moz تمامی لینک‌های داخلی شما را با معیارهایشان دسته بندی می کند و از این طریق به شما کمک می کند تا تشخیص دهید کدام لینک‌ها مهمتر هستند.
پیدا کردن قویترین دامنه های لینکی – این ابزار قویترین دامنه هایی که به دامنه شما لینک‌ دارند را نشان می دهد.
تجزیه و تحلیل نحوه توزیع لینک‌ متن لنگر - هنگامی که افراد به شما لینک‌ می دهند، جستجوگر سایت Moz نحوه توزیع متن های استفاده شده توسط آن ها را نشان می دهد.
امکان مشاهده مقایسه سر به سر – این ویژگی به شما اجازه می دهد تا دو وب سایت را با یکدیگر مقایسه کنید تا علت برتری یکی بر دیگری را بفهمید.
معیارهای اشتراک گذاری اجتماعی – اشتراک گذاری های فیسبوک، لایک ها، توییت ها و ۱+ها را برای هر URL اندازه گیری می کند.

موتورهای جستجو اخیراً شروع به استفاده از ابزارهای بهتر برای کمک به مدیران وب کرده اند تا از این طریق نتایج جستجوی آن ها را بهبود ببخشند. این گامی بزرگ و رو به جلو در سئو و روابط مدیران وب و موتورهای جستجو است. می توان گفت که موتورهای جستجو می توانند تا آنجا پیش بروند که فقط به مدیران وب کمک کنند. امروزه درست است اگر بگوییم که مسئولیت نهایی سئو به بازاریابان و مدیران وب بستگی دارد و احتمالاً این امر در آینده نیز درست خواهد بود.

به همین دلیل است که آموزش سئو برای خودتان بسیار اهمیت دارد.