سنجش و پیگیری موفقیت

سنجش و پیگیری موفقیت سئو

می گویند اگر بتوانید موفقیت‌های خود در زمینه سئو را بسنجید، می توانید بهبودش بخشید. سنجش موفقیت در سئو (بهینه سازی موتور جستجو) حیاتی است. حرفه ای های سئو داده های مربوط به رتبه بندی ها، ارجاعات و لینک ها را پیگیری می کنند، تا بیشتر به تجزیه و تحلیل استراتژی خود و ترسیم نقشه راه موفقیت کمک کنند. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

معیارهای توصیه شده برای پیگیری سئو

اگرچه که هر تجارتی منحصر به فرد است و هر وب سایتی معیارهای متفاوتی دارد که دارای اهمیت هستند، لیست آمده در ذیل جهانی است. در اینجا معیارهایی را پوشش داده ایم که برای سئو حیاتی هستند، اما معیارهای کلی بیشتر در اینجا آورده نشده است. برای نگاهی جامع تر به تجزیه و تحلیل وب، به مقاله " شاخص های کارایی کلیدی تجزیه و تحلیل وب نوشته شده توسط آویناش کاشیک " مراجعه نمایید.

۱. به اشتراک گذاری بازدیدهای ارجاعی توسط موتور جستجو

هر ماه، سهم هر منبع ترافیکی برای سایت خود را پیگیری کنید :
هدایت مستقیم : تایپ شده در بخش ترافیک، بوک مارک ها، لینک های ایمیل بدون پیگیری کدها، و غیره.
ترافیک ارجاعی : کسب شده از لینک های سرتا سر وب یا ایمیل های قابل ردیابی ، کمپین لینک های تجاری و تبلیغاتی.
ترافیک جستجو : جستارهایی که ترافیک را از هر موتور جستجوی کوچک و بزرگ ارسال کرده اند.
دانستن درصدها و اعداد دقیق به تشخیص نقاط ضعف کمک می کند و مبنایی را برای مقایسه در طول زمان در اختیار شما قرار می دهد. برای مثال اگر می بینید که ترافیک به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است اما از لینک های ارجاعی با ارتباط کم می آید، هیجان زده نشوید. از سوی دیگر، اگر ترافیک موتور جستجو کاهش پیدا کند ممکن است در دردسر افتاده باشید. باید از این داده ها برای پیگیری تلاش های بازاریابی خود و برنامه ریزی برای کسب ترافیک بیشتر استفاده نمایید.

۲. ارجاعات موتور جستجو

سه موتور جستجوی عمده در آمریکا ۹۵ درصد همه ترافیک را از آن خود کرده اند : گوگل و اتحاد یاهو! و بینگ. برای بیشتر کشورها در خارج از آمریکا ۸۰ درصد ترافیک فقط از جانب گوگل می آید (به جز چند استثناء عمده که شامل روسیه و چین می شود).
سنجش سهم ترافیک جستجوی خود از هر موتور جستجو به این دلایل مفید است :

مقایسه کارایی و سهام بازار

میزان سهم حجمی هر موتور جستجو را با سهم بازار تخمینی اش مقایسه کنید.

نسبت به افت پتانسیل خود بینا باشید

اگر ترافیک جستجوی شما در هر نقطه ای افت چشمگیری پیدا کرد، دانستن سهم دقیق و نسبی هر موتور جستجو برای تشخیص مشکل ضروری است. اگر همه موتورهای جستجو به صورت مساوی افت داشته باشند، اغلب مشکل از دسترسی است. اگر گوگل افت داشته اما سایر موتورهای جستجو افتی نداشته اند، احتمال در میان بودن مجازات یا تنزل ارزش سئوی شما توسط همان یک موتور جستجو بیشتر است.

کشف ارزش استراتژیک

به احتمال زیاد برخی تلاش هایی که شما در زمینه سئو انجام می دهید در برخی موتورهای جستجو نتایج مثبت بیشتری نسبت به بقیه دارد. برای مثال مشاهده کرده ایم که تاکتیک های بهینه سازی و سئو داخل صفحه مانند استفاده از کلمه کلیدی بهتر و هدفمندتر، منافع بیشتری را در بینگ و یاهو! نسبت به گوگل به دست می آورد. از سوی دیگر، به دست آوردن لینک های ویژه متن لنگر از تعداد دامنه های زیاد، تاثیر مثبت بیشتری را بر روی گوگل نسبت به بقیه موتورهای جستجو دارد. اگر تاکتیک هایی را که موجب موفقیت شما با یک موتور جستجو است بدانید، بهتر می توانید تلاش های خود را متمرکز کنید.

۳. بازدیدهایی که توسط عبارات و اصطلاحات خاص موتور جستجو ارجاع داده شده اند

کلمات کلیدی که ترافیک ارسال می کنند، بخش مهم دیگری از تجزیه و تحلیل شما هستند. باید پیگیری این کلمات را با یک روند منظم ادامه دهید تا به تشخیص روندهای جدید در تقاضای کلمه کلیدی کمک کنید، کارایی خود در عبارات کلیدی را اندازه بگیرید و عباراتی را که ترافیک قابل توجهی به سوی شما سرازیر می کنند پیدا کنید.
ممکن است به دنبال یافتن ارجاعات جستجویی در میان عبارات و اصطلاحات باشید که جزو رتبه های برتر نیستند اما برای تجارت شما با ارزش هستند. اگر خطوط روندها در مسیر اشتباهی به پیش می رود، باید تلاش هایی را در جهت بازگشت به مسیر درست انجام دهید. ترافیک جستجوی جهانی همواره در طول ۱۵ سال گذشته افزایش داشته است، بنابراین کاهش در کمیت ارجاعات مشکل ساز است. مشکلات فصلی را بررسی کنید مثلاً کلمات کلیدی که فقط در زمان های مشخصی از سال/ماه/هفته تقاضا دارند و رتبه بندی ها (شما افت داشته اید یا حجم جستجو افت داشته است؟)

۴. نرخ تبدیل توسط عبارت/کلمه جستجو

هنگامی که به خط زیرین سازمان خود می رسید، معیارهای معدودی مانند تبدیل، اهمیت پیدا می کنند. برای مثال، با توجه به نمودار رو به رو ۵٫۸۰ درصد بازدید کنندگانی که از طریق جستجوی عبارت " ابزارهای سئو" وارد سایت Moz شده اند، در طول بازدید خود برای عضویت در سایت ثبت نام کرده اند. این عبارت نسبت به هزاران کلمه کلیدی که برای پیدا کردن سایت ما استفاده می شود، نرخ تبدیل بسیار بیشتری دارد. با توجه به این اطلاعات، حالا می توانیم دو کار را انجام دهیم :
۱- با بررسی رتبه بندی های خود، می بینیم که فقط رتبه #۴ را برای عبارت " ابزارهای جستجو " کسب می کنیم. بدون شک بهبود این موقعیت منجر به تبدیل بیشتری می شود.
۲- چون تحلیل‌گر ما به ما می گوید که این بازدیدکنندگان از کدام صفحات بازدید کرده اند (اکثراً، https://moz.com/free-seo-tools )، می توانیم انرژی خود را برای بهبود تجربه بازدیدکننده در آن صفحه متمرکز کنیم.
ارزش واقعی این پیگیری ساده آنجاست که پیدا کردن این کلمات کلیدی باعث می شود تا بازدیدکنندگانی را که به مشتریانی دست به نقد تبدیل شده اند، به طور پیوسته به سایت شما بفرستد. این کار افزایش تمرکز بر روی رتبه بندی و بهبود صفحاتی که بازدیدکنندگان عمدتاً وارد آن می شوند را به همراه دارد. در حالی که پیگیری نرخ تبدیل حاصل از ارجاعات عبارات جستجو قطعاً مهم است، اما هرگز تمام داستان نیست. هر چه عمیق تر کاوش کنید می توانید داده های اجرایی و جالب تری را درباره چگونگی روند شروع و پایان تبدیل بر روی سایت خود کشف کنید.

۵. تعداد صفحاتی که حداقل یک بازدید را از موتورهای جستجو دریافت می کنند

دانستن تعداد صفحاتی که ترافیک جستجو دریافت می کنند معیاری ضروری برای مشاهده کارایی کلی سئو است. از طریق دانستن این تعداد است که می توانیم نگاهی اجمالی به فهرست بندی داشته باشیم. برای اکثر وب سایت های بزرگ (+ ۵۰٫۰۰۰ صفحه ) شمول محض برای کسب ترافیک ضروری است و این معیار عددی قابل پیگیری را به شما می دهد که نشان دهنده موفقیت یا شکست است. همانطور که بر روی مسائلی مانند معماری سایت، کسب لینک ، نقشه های XML و منحصر به فرد بودن محتوا و داده متا کار می کنید، خط روند شما نیز باید افزایش پیدا کند که نشان دهنده این است که صفحات بیشتری در حال باز کردن راه خود در نتایج جستجو هستند. صفحاتی که ترافیک جستجو دریافت می کنند، بهترین معیار موجود و بالقوه هستند. در حالی که داده های تحلیلی دیگر دارای اهمیت فراوانی هستند، اما برای کسب حداکثر ارزش از کمپین های سئوی خود عموماً باید آن هایی که در بالا ذکر شدند به کار گرفته شوند.

کلمات کلیدی (ارائه نشده) گوگل

در سال ۲۰۱۱، گوگل اعلام کرد که دیگر داده جستجوی کلمه کلیدی را از طریق رشته ارجاعی خود برای کاربران لاگین شده عبور نخواهد داد. این بدان معناست که به جای نشان دادن داده کلمه کلیدی ارگانیک در تحلیل گر گوگل، در بازدیدهایی که از جانب کاربران لاگین شده در گوگل انجام می شود، جستار کلمه کلیدی را به صورت (ارائه نشده) نشان می دهد. در آن زمان گوگل گفت که انتظار دارد این کار کمتر از ۱۰ درصد بر روی همه جستجوها اثر بگذارد. اما به زودی اکثر مدیران وب اظهار داشتند که تا ۲۰ درصد از جستجوهای آن ها از کلمات کلیدی ارائه نشده بوده است. در طی دو سال بعد، به دلیل اینکه بیشتر جستجوها به صورت رمز گذاری شده انجام می شد، مدیران وب شروع به گزارش حجم بیشتری از کلمات کلیدی ارائه نشده کردند (برای مثال نسخه https:// گوگل). با راه اندازی گوگل پلاس کاربران لاگین شده حتی این عدد را بالاتر بردند. در طول زمان سئوکاران هوشمند روش هایی را برای مقابله با موقعیت کلمات ارائه نشده و ترفندهایی را برای احیای داده های خود پیدا کردند.

 

نرم افزارهای تحلیلی سئو وب سایت

ابزارهایی مناسب برای کار

اطلاعات بیشتر

چگونه یک ابزار تحلیل گر وب را انتخاب کنیم : پیشنهاد دیگری از آویناش کاشیک در سال ۲۰۰۶ (اما هنوز مرتبط و با کیفیت)

انتخاب می تواند سخت باشد. ما طرفدار تحلیل گر Moz هستیم زیرا از صفر تا صد آن را برای فراهم کردن وسیع ترین ابزارهای مناسب سئو ساخته ایم و اینکه ابزاری است که تمام داده های بازاریابی درونی را یکجا در اختیار شما قرار می دهد. اگر می خواهید از ابزارهای رایگان استفاده کنید پیشنهاد ما تحلیل گر گوگل (Google analytics) است که به دلیل پذیرش وسیعش می توانید به بسیاری از آموزش ها و راهنماها بصورت آنلاین دسترسی داشته باشید. تحلیل گر گوگل همچنان دارای مزیت ادغام متقابل با دیگر محصولات گوگل مانند کنسول جستجو، AdWords و AdSense است.

مهم نیست که کدام نرم افزار تحلیلی را انتخاب می کنید، ما شدیداً توصیه می کنیم نسخه های متفاوتی از صفحه های سایت خود را تست کنید و نرخ تبدیل خود را بر اساس نتایج جستجو بهبود بخشید. تست صفحات سایت می تواند به سادگی استفاده از یک ابزار رایگان برای تست دو نسخه از سرتیتر یک صفحه باشد و یا به پیچیدگی استفاده از یک نرم افزار گران قیمت چند متغیره برای تست همزمان صدها متغیر در یک صفحه باشد.

معیارهای سنجش

بهینه سازی موتور جستجو (Search Engine Optimization)

بهینه سازی برای رفتارهای خاص موتورهای جستجو سخت است، زیرا الگوریتم های آن ها عمومی نیست. اما ثابت شده که ترکیبی از تاکتیک ها موثر خواهند بود، و همیشه داده های جدید پدیدار می شوند تا به پیگیری متغیرهایی که بر رتبه بندی و نوسانات سیگنال های رتبه بندی اثر می گذارند، کمک کنند. حتی می توانید از خود موتورهای جستجو استفاده کنید تا بواسطه ساخت جستارهای مستعد و بکار گیری داده هایی که موتورهای جستجو منتشر می کنند، مزیتی رقابتی به دست آورید. شما می توانید هر کدام از این تکنیک ها را که یاد می گیرید در هماهنگی با نرم افزارهای تحلیلی با کیفیت و تحصیل سئو به کار ببندید تا طرحی عملی را برای بهینه سازی وب سایت خود فرمول بندی کنید.

جستار سایت گوگل

جستجوی خود را به سایتی مشخص محدود کنید (برای مثال : site:moz.com)
دیدن تعداد و لیست صفحات فهرست بندی شده در یک دامنه خاص مفید است. می توانید مقدار را با اضافه کردن پارامترهای جستجوی بیشتر توسعه دهید. برای مثال site:moz.com/blog inurl:tools ، فقط آن صفحاتی را در فهرست گوگل نشان می دهد که در وبلاگ بوده و شامل کلمه " ابزارها " در URL هستند. این عدد نوسان دارد، اما سنجشی کاملاً درست است.

روندهای گوگل (Google Trends)

در آدرس google.com/trends ، می توانید درباره حجم جستجوی کلمه کلیدی و میزان محبوبیت در طول زمان تحقیق کنید. وارد حساب کاربری گوگل خود شوید تا داده ای غنی تر مانند اعداد خاص به جای خطوط روند ساده به دست آورید.

جستار سایت بینگ

جستجوی خود را به سایتی مشخص محدود کنید (برای مثال : site:moz.com)
درست همانند گوگل، بینگ به جستارها اجازه می دهد تا عددی را نشان دهند و صفحات را در فهرست خود از یک سایت مشخص لیست کنند. توجه داشته باشید که شمارش بینگ متوجه نوسانات عمده می شود که این ممکن است کاربرد داده را محدود کند.

جستار IP بینگ

جستار خود را به یک آدرس IP خاص محدود کنید. (برای مثال : ip:216.176.191.233 )
این جستار صفحاتی را نشان می دهد که موتور جستجوی مایکروسافت بر روی آدرس IP مورد نظر پیدا کرده است. این می تواند برای تشخیص اینکه آیا صفحه ای بر روی یک ارائه دهنده به اشتراک گذاشته شده میزبانی شده است یا برای پیدا کردن سایت هایی که IP مشابهی را میزبانی کرده اند، استفاده شود.

هوش تبلیغاتی بینگ

هوش تبلیغاتی بینگ دارای ابزارهای گوناگونی از تحقیقات کلمه کلیدی و هوش مخاطب است، که در وهله اول برای تبلیغات جستجو و نمایشی ساخته شده اند. این راهنما به عمق ارزش هر کدام از ابزارها نمی رود، اما هر کدام از آنها شایسته تحقیق هستند و بسیاری از آن ها را می توان در سئو به کار برد.

پیدا کردن لینک جستجو در وبلاگ

پیدا کردن پیوندها در یک وبلاگ (برای مثال : link:https://moz.com/blog )
اپراتور جستار لینک گوگل همیشه مفید نیست، اما ابزار جستجوی وبلاگ آنها نتایج با کیفیتی را که به ترتیب محدوده تاریخ و ارتباط دسته بندی شده اند در اختیار ما قرار می دهد. برای یادگیری بیشتر در زمینه اپراتور لینک این پست را مطالعه نمایید.

معیارهای ویژه صفحه

قدرت صفحه – قدرت صفحه نسبت احتمال رتبه بندی یک صفحه را صرف نظر از محتوایش پیش بینی می کند. هرچه قدرت صفحه بیشتر باشد پتانسیلش برای رتبه بندی بیشتر خواهد بود.
MozRank، که بخشی از جستجوگر سایت Moz است، به اندازه مدرج لگاریتمی از قدرت لینک جهانی (یا محبوبیت) ارجاع می دهد. MozRank در هدف بسیار مشابه مقادیر اهمیت ایستا است (که به معنای اهمیت مستقل از یک جستار خاص است) که توسط موتورهای جستجو استفاده می شود. (برای مثال پیج رنک گوگل یا StaticRank در FAST). موتورهای جستجو اغلب صفحات با قدرت لینک جهانی بالاتر را جلوتر از صفحات با قدرت کمتر رتبه بندی می کنند. چون مقادیری مانند MozRank جهانی و ایستا هستند، این قدرت رتبه بندی در محدوده ای وسیع از جستجوها اعمال می شود تا فقط برای صفحات بهینه شده و یک کلمه کلیدی خاص اعمال شود.
MozTrust – MozTrust مولفه دیگری از جستجوگر سایت است که درمیان لینک ها توزیع شده است. ابتدا سایت های هسته قابل اعتماد شناسایی می شوند تا محاسبات معیاری را تغذیه کنند، این شامل دانشگاه های بین المللی، رسانه ها و سایت های دولتی می شود. وب سایت هایی که لینک های خود را از مجموعه هسته کسب می کنند قادرند تا رای های اعتماد خود را از طریق لینک هایشان پخش کنند. این فرایند در سرتاسر وب ادامه پیدا می کند و هر چه فاصله اش از سایت های هسته افزایش پیدا می کند، MozTrust هر لینک قابل اعمال کاهش پیدا می کند.
تعداد لینک ها– تعداد کلی صفحاتی که حداقل دارای یک لینک به یک صفحه و یک لینک با کیفیت در هر صفحه هستند. برای مثال اگر صفحه اصلی کتابخانه کنگره را در نظر بگیریم (http://www.loc.gov/index.html) که به صفحه اصلی کاخ سفید متصل است (http://www.whitehouse.gov) و این لینک هم در محتوای صفحه و هم در پاورقی آورده شده است، به عنوان یک لینک واحد شمرده می شود.
تعداد دامنه های ریشه لینک– شامل تعداد کلی دامنه های ریشه منحصر به فرد می باشد که حاوی لینکی به یک صفحه با حداکثر یک لینک با کیفیت در هر دامنه هستند. برای مثال اگر topics.nytimes.com و www.nytimes.com هر دو دارای لینکی به صفحه اصلی Moz باشند (https://moz.com) به عنوان یک لینک واحد دامنه ریشه حساب می شوند.
MozRank خارجی – جایی که MozRank شیرینی لینک (قدرت رتبه بندی) لینک های داخلی و لینک های خارجی را اندازه می گیرد. MozRank خارجی فقط میزان MozRank سیال در لینک های خارجی را اندازه می گیرد (لینک هایی که در دامنه ای جداگانه قرار داده شده اند). چون لینک های خارجی می توانند نقشی به مهمی تاییدیه های مستقل ایفا کنند، MozRank خارجی معیاری مهم برای پیش بینی رتبه بندی های موتور جستجو است.

معیارهای خاص دامنه

قدرت دامنه – قدرت دامنه پیش بینی می کند که چگونه یک صفحه وب بر روی یک دامنه خاص رتبه بندی خواهد شد. هرچه قدرت دامنه بیشتر باشد، پتانسیل بیشتری برای رتبه بندی صفحه موجود در آن دامنه وجود دارد.
دامنه MozRank  – MozRank در سطح دامنه (DmR) محبوبیت یک دامنه را در مقایسه با همه دامنه های دیگر بر روی وب تعیین می کند. DmR هم برای زیر دامنه ها و هم برای دامنه های ریشه محاسبه می شود. این معیار از الگوریتمی مشابه MozRank استفاده می کند اما آن‌را در نمودار لینک سطح دامنه اعمال می کند، نگرشی از وب که به دامنه ها به طور کلی نگاه می کند و صفحات واحد را نادیده می گیرد. دیدن وب از این جنبه بینشی مضاعف را درباره قدرت کلی یک دامنه در اختیار ما قرار می دهد. همانطور که صفحات می توانند پشتوانه صفحات دیگر باشند، لینکی که از مرزهای دامنه گذر می کند (از صفحه ای در سایت searchengineland.com به صفحه ای در سایت https://moz.com ) می تواند پشتوانه یک دامنه توسط دیگری باشد.
دامنه MozTrust – همانطور که MozRank می تواند در سطح دامنه اعمال شود (MozRank سطح دامنه)، MozTrust هم می تواند. MozTrust در سطح دامنه ، همانند MozTrust است، اما به جای محاسبه میان صفحات وب، در میان همه دامنه ها محاسبه انجام می دهد. صفحاتی که به تازگی به آنها لینک داده شده است یا دارای لینک ضعیفی هستند و بر روی صفحات بسیار معتبر وجود دارند، ممکن است کمی اعتماد طبیعی را به دلیل میزبان شدن بر روی دامنه ای معتبر کسب کنند. MozTrust در سطح دامنه در مقیاس الگوریتمی ده امتیازی بیان شده است.
تعداد لینک ها – کمیت صفحاتی که حاوی حداقل یک لینک به دامنه هستند. برای مثال اگر http://www.loc.gov/index.html و http://www.loc.gov/about هر دو حاوی لینک هایی به http://www.nasa.gov باشند، به عنوان دو لینک به دامنه حساب می شوند.
تعداد لینک دامنه ریشه – تعداد دامنه های مختلف که حاوی حداقل یک صفحه با لینکی به هر صفحه دیگر بر روی سایت باشند. برای مثال اگر http://www.loc.gov/index.html و http://www.loc.gov/about هر دو حاوی لینک هایی به http://www.nasa.gov باشند، فقط به عنوان یک لینک به دامنه ریشه nasa.gov حساب می شود.

 

اعمال داده

فقط دانستن اعداد کمکی نمی کند مگر اینکه بتوانید به شیوه ای موثر تغییرات را تفسیر کرده و بر روی مسیر درست اعمال کنید. در زیر نمونه ای از رایج ترین سیگنال های هدایت را آورده ایم که توسط پیگیری امتیازات داده به دست آمده است و پیشنهاداتی را درباره چگونگی سرمایه گذاری و پاسخ به آنها ارائه می دهد.

نوسان

در صفحه موتور جستجو و شمارش تعداد لینک ها

اعدادی که در " سایت " و " لینک" گزارش شده اند : جستجوها به ندرت دقیق هستند بنابراین توصیه می کنیم که در صورت رخداد نوسانات بزرگ نگران نشوید مگر اینکه با افت ترافیک همراه باشد. برای مثال یاهو! در هر روز بین ۸۰۰٫۰۰۰ تا ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ لینک را به دامنه moz.com گزارش می کند. مشخص است که روزانه صدها هزار لینک را به دست نخواهیم آورد و یا از دست نخواهیم داد، بنابراین این تغییر پذیری راهنمایی کوچکی درباره رشد واقعی لینک یا تنزل آن ارائه خواهد داد.
اگر افت های لینک یا صفحه همزمان با افت ارجاع ترافیک از موتورهای جستجو فهرست بندی شوند، در حال تجربه فقدان واقعی لینک هستید (بررسی کنید که آیا هنوز لینک های مهمی که قبلاً موجب بالا رفتن ترافیک/رتبه می شده اند هنوز وجود دارند) یا با فقدان فهرست بندی به دلیل مجازات ها، هک شدن یا بد افزار مواجه هستید. یک تجزیه و تحلیل کامل با استفاده از تحلیل گر وب خود و کنسول جستجوی گوگل می تواند به تشخیص مشکلات بالقوه کمک کند.

سقوط

ترافیک جستجو از یک موتور جستجوی واحد

Identify the problem most likely to be the culprit and investigate. Visit forums like Cre8asite, HighRankings, Google’s Groups for Webmasters and the Moz Community for help.

۱. به دلیل نقض کیفیت جستجو یا دستورالعمل های خدمات تحت مجازات آن موتور جستجو هستید. برای تشخیص و رفع مجازات موتور جستجو این پست را مطالعه کنید.
۲. تصادفاً دسترسی به ردیاب آن موتور جستجو را مسدود کرده اید. فایل robots.txt و تگ های ربات های متا را دوباره بررسی کنید و ابزارهای مدیریت وب را مرور کرده تا ببینید که مشکلی وجود دارد یا خیر.
۳. موتور جستجو الگوریتم های خود را طوری تغییر داده است که دیگر سایت شما مورد توجهش نیست. این امر غالباً به این دلیل اتفاق می افتد که لینک هایی که به سایت شما داده شده است فاقد ارزش شده اند. این اغلب برای سایت هایی که در کمپین های ساخت لینک دستی کم کیفیت شرکت کرده اند، اتفاق می افتد. در این باره تحقیق کنید و مشکلی را که موجب خطاکار شناخته شدن شما شده است را مشخص نمایید. از فروم هایی مانند Cre8asite، HighRankings، گروه های گوگل برای مدیران وب و انجمن Moz برای کمک استفاده کنید.

سقوط

ترافیک جستجو از چندین موتور جستجو

احتمال اینکه کاری در سایت خود انجام داده باشید که موجب مسدود شدن ردیاب ها شده باشد یا فهرست بندی را متوقف کرده باشد، هست. این مشکلی است می تواند در robots.txt یا تگ های ربات های متا در رابطه با میزبانی/زمان بیداری، مشکل تفکیک DNS یا به دلیل مشکلات فنی دیگر، اتفاق افتاده باشد. با مدیر سیستم ، توسعه دهندگان یا ارائه دهنده میزبانی صحبت کنید و با دقت حساب های مدیریت وب و تحلیل گرهای خود را بررسی کنید تا علت های بالقوه را مشخص کنید.

شخصی

نوسانات رتبه بندی

کسب یا از دست دادن رتبه برای یک یا چند عبارت و اصطلاح میلیون ها بار در طول یک روز برای میلیون ها صفحه اتفاق می افتد، و مسئله ای نیست که بخواهید نگرانش باشید. الگوریتم های رتبه بندی نوسان دارند، رقیبان لینک هایی را (و تاکتیک های بهینه سازی و سئو داخل صفحه) کسب کرده و یا از دست می دهند، حتی موتورهای جستجو در فهرست بندی های خود نوسان دارند (و ممکن است گاهی اشتباهاتی را در در ردیابی، شمول یا فرایند رتبه بندی مرتکب شوند). هنگامی که افت رتبه چشگیری رخ می دهد، ممکن است بخواهید عناصر داخل صفحه خود را برای نشانه ای از بیش-بهینه سازی یا نقض دستورالعمل ها بررسی کنید (پنهان کردن، پر کردن کلمات کلیدی، و غیره)، و بررسی کنید که آیا لینک ها اخیراً کسب شده و یا از دست رفته اند. توجه داشته باشید که تغییرات ناگهانی در رتبه بندی در اثر محتوای جدید، دوره ای موقت از قابلیت دیده شدن زیاد را به همراه دارد و سپس با افتی شدید رو به رو می شوید که این در سئو رایج است و ما از آن به عنوان " افزایش در اثر تازگی " نام می بریم.

از نوسانات کوچک نترسید. در هنگام مواجهه با افت شدید، پیش از اینکه پیش داوری کنید بگذارید تا چند روز بگذرد. اگر سایت جدیدی را راه اندازی کرده اید یا در فرایند کسب لینک یا بازاریابی فعال هستید، این افزایش ها و افت ها رایج تر است، بنابراین آماده باشید و به کار خود ادامه دهید.

مثبت

افزایش معیارهای لینک بدون افزایش رتبه

بسیاری از صاحبان سایت می پندارند هنگامی که مقداری سئوی کلاسیک مانند بهینه سازی و سئو داخل صفحه، کسب لینک و ... انجام می دهند، می توانند انتظار نتایج فوری داشته باشند. متاسفانه هدف این نیست. به ویژه برای سایت ها، صفحات و محتواهای جدیدی که رقابت شدیدی دارند، بهبود رتبه زمانبر است. حتی کسب لینک های زیاد دستورالعمل مطمئنی برای رسیدن سریع به رتبه های بالا نیست. به یاد داشته باشید که موتورهای جستجو نه تنها باید همه آن صفحاتی که شما در آن کسب لینک کرده اید را ردیابی کنند بلکه باید آن ها را فهرست بندی و پردازش نیز کنند. بنابراین ممکن است معیارها و رتبه هایی که به دنبالش هستید روزها و یا هفته ها در پس این تکامل به طول بیانجامد.

تبریک می گوییم!

شما موفق شدید. با استفاده از راهنمای مبتدیان سئو،حالا برای شروع بهینه سازی و سئو سایت خود، استفاده از ترفندهایی که یاد گرفته اید و بهبود نتایج جستجوی خود در موتورهای جستجوی بزرگ آماده هستید.

پایان