قابلیت استفاده، تجربه کاربر و محتوا چگونه بر رتبه بندی های موتور جستجو تاثیر می گذارند؟

قابلیت استفاده، تجربه کاربری و محتوا چگونه بر رتبه‌ بندی‌های موتور جستجو تاثیر می‌گذارند؟

موتورهای جستجو دائما در حال تلاش برای بهبود عملکرد خود با ارائه بهترین نتایج ممکن هستند. اگرچه واژه "بهترین" انتزاعی است اما نظر موتورهای جستجو درباره صفحات و سایت‌هایی که جستجوگران خود را راضی می‌کنند بسیار مطلوب است. این سایت‌ها به طور کلی دارای چند ویژگی مشترک هستند:

۱- آسان برای استفاده، هدایت و فهمیدن
۲- فراهم آوردن اطلاعات مستقیم و عملی در ارتباط با پرسش جستجو
۳- طراحی حرفه‌ای و در دسترس برای مرورگرهای مدرن
۴- ارائه محتوای با کیفیت بالا، مشروع و معتبر
علیرغم پیشرفت‌های تکنولوژیکی شگفت‌انگیز، موتورهای جستجو نمی‌توانند متن، تصویر و ویدئو را همانطور ببینند و بفهمند که انسان می‌تواند. آنها برای رمزگشایی و رتبه‌ بندی محتوا به اطلاعات متا درباره چگونگی تعامل مخاطبان با سایت‌ها و صفحات، وابسته هستند (نه لزوماً برچسب‌های متا) و این دیدی نسبت به کیفیت خود صفحات به آنها می‌دهد. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

چرا و چگونه سایت های بزرگ از رتبه بندی موتور جستجو بالا می روند

تاثیر قابلیت استفاده و تجربه کاربر

درباره رتبه‌بندی های موتور جستجو

تعداد محدودی متغیر مانند کلمات کلیدی، لینک‌ها و ساختار سایت وجود دارد که موتورهای جستجو می‌توانند مستقیما مد نظر قرار دهند. اگرچه که موتورهای جستجو از طریق الگوهای پیوندها، معیارهای تعامل کاربر و یادگیری ماشینی، بینش قابل توجهی را درباره سایت‌ها به دست می‌آورند. قابلیت استفاده و تجربه کاربری تاثیرات رده دوم بر موفقیت رتبه‌بندی در موتور جستجو هستند. آنها مزیتی غیرمستقیم اما قابل اندازه‌گیری برای محبوبیت خارجی سایت فراهم می‌آورند، که موتورهای جستجو این را علامت کیفیت بیشتر تفسیر می‌کنند. این پدیده با عنوان "هیچ‌کس دوست ندارد به یک سایت ضعیف لینک دهد" شناخته می‌شود.
ایجاد یک تجربه کاربری متفکرانه و همدلانه، به شما اطمینان می‌دهد که بازدیدکنندگان سایت شما، تجربه خود را مثبت ارزیابی خواهند کرد، محتوای سایت شما را با اشتیاق به اشتراک می‌گذارند، آن‌را نشانه‌گذاری می‌کنند، به آن لینک می‌دهند و دوباره از سایت شما بازدید خواهند کرد، که همه این‌ها مواردی است که توسط موتورهای جستجو برای قرار دادن سایت‌ها در رتبه‌بندی‌های بالا در نظر گرفته می‌شوند.

 

نشانه‌های محتوای باکیفیت

۱- معیارهای تعامل

هنگامی که موتور جستجو صفحه نتایج را به شما نشان می‌دهد، می‌تواند موفقیت رتبه‌ بندی‌ها را با مشاهده چگونگی تعامل شما با نتایج جستجو اندازه‌گیری کند. اگر بر روی اولین لینک کلیک کنید و بلافاصله دکمه برگشت را بزنید تا لینک دوم را امتحان کنید، نشان‌دهنده این است که از نتیجه اول راضی نبوده‌اید. موتورهای جستجو به دنبال کلیک طولانی هستند، بطوریکه وقتی بر روی یک نتیجه کلیک می‌کنند، برای تلاش مجدد فوراً به صفحه جستجو باز نگردند. موتورهای جستجو هر روزه میلیون‌ها پرسش را جمع آوری می‌کنند، بنابراین مخزن عظیمی از داده‌ها را برای سنجیدن کیفیت نتایج در اختیار دارند.

۲- یادگیری ماشینی

بروزرسانی پاندا برای الگوریتم رتبه‌ بندی گوگل در سال ۲۰۱۱ نحوه سنجیدن کیفیت وب‌سایت‌ها را به طور قابل توجهی تغییر داد. گوگل ارزیابان انسانی را برای رای دادن به هزاران سایت و جستجوی محتوای کم کیفیت به کار گرفته و سپس ماشینی را برای تقلید رفتار ارزیابان انسانی طراحی کرد. هنگامی که کامپیوترهایش توانستند رفتار انسانی را در مواجهه با محتوای کم کیفیت دقیقاً پیش‌بینی کنند، این الگوریتم در سرتاسر میلیون‌ها سایتی که اینترنت را پوشانده بود، معرفی شد. نتیجه نهایی تغییری لحظه‌ای بود که بیش از ۲۰درصد نتایج جستجوی گوگل را بازچینی کرد. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در زمینه بروزرسانی پاندا ، دو مقاله خوب را در اینجا و اینجا بخوانید.

۳- الگوهای پیوندی

موتورهای جستجو در ابتدا کشف کردند که ساختار‌لینک وب می‌تواند به عنوان یک پروکسی برای اخذ رای و محبوبیت استفاده شود، بنابراین سایت‌های با کیفیت و اطلاعات بیشتر، لینک‌های بیشتری را نسبت به همتایان کم کاربردتر و کم کیفیت‌تر خود کسب کردند. امروزه الگوریتم‌های تجزیه و تحلیل لینک به طور قابل توجهی پیشرفت کرده‌اند اما این اصول همچنان حقیقت دارند.

همه این توجه مثبت و هیجان درباره محتوا پیشنهاد شده توسط سایت جدید به مجموعه‌ای از لینک‌های قابل تجزیه توسط ماشین و همچنین دارای الگوریتمی با ارزش ترجمه می‌شود. زمان‌بندی، منبع، متن لنگر، و تعداد پیوندها به سایت جدید، به عنوان عوامل کارایی بالقوه آن برای پرسش‌های مرتبط در موتورهای جستجو شناخته می‌شود.

حالا تصور کنید که این سایت خیلی عالی نیست، بگذارید بگوییم که فقط سایتی عادی بدون هیچ عامل منحصر به فرد یا تاثیرگذار است.

 

تولید محتوا

برای موفقیت موتور جستجو

" توسعه محتوا " پیشنهادی است که بارها و بارها در دنیای سئو تکرار می‌شود. اگرچه این موضوع کلیشه است اما توصیه‌ای صحیح است. محتوای مفید و جذاب برای سئو (بهینه‌سازی موتورهای جستجو) حیاتی است. هر جستجویی با هدفی مثل یادگیری، حل کردن، خریدن، تعمیر، درمان یا فهمیدن انجام می‌شود. موتورهای جستجو صفحات وب را در نتایج خود قرار می‌دهند تا به بهترین نحو ممکن این اهداف را برآورده سازند. تولید محتوایی که پاسخگوی نیاز جستجوگران است، شانس شما برای کسب رتبه‌های بالاتر را بهبود می‌بخشد.

طعم‌های اهداف جستجو

اهداف جستجو طعم‌های مختلفی دارند:

جستجوهای تراکنشی

جستجوهای تراکنشی

شناسایی یک کسب و کار محلی، خرید آنلاین یا تکمیل یک وظیفه.
جستجوهای تراکنشی لزوماً به کارت اعتباری یا انتقال سیمی نیاز ندارند. ثبت نام یک حساب آزمایشی رایگان در سایت آشپزی مصور، ساختن یک حساب کاربری جی‌میل یا پیدا کردن بهترین غذاخوری محلی مکزیکی (که در سیاتل کارتا د آکساکا است)، همگی جستجوهای تراکنشی هستند.

نمونه جستجوی جهت‌یابی | از طریق بینگ
نمونه ای از جستجوی جهت‌یابی | موتورجستجو یاهو

جستجوهای جهت‌یابی

بازدید از یک مقصد از قبل تعیین شده یا پیدا کردن منابع یک URL خاص.
جستجوهای جهت یابی با هدف راهیابی مستقیم به وب سایتی خاص انجام می شوند. در برخی موارد ممکن است کاربر نشانی اینترنتی دقیق را نداشته باشد و موتور جستجو مانند صفحات سفید عمل کند.

نمونه ای از جستجو اطلاعاتی | موتورجستجو ASK

جستجوهای اطلاعاتی

تحقیق در مورد اطلاعات غیر تراکنشی، بدست آوردن پاسخ سریع یا جستجوی خود.
جستجوهای اطلاعاتی شامل طیف گسترده ای از پرسش ها از فهمیدن آب و هوای محلی تا پیدا کردن نقشه ها و مسیرها و مدت سفر می باشد. موضوع مشترک در اینجا این است که جستجوها عمدتاً غیر تجاری و غیر تراکنشی هستند؛ خود اطلاعات هدف هستند و هیچ تعاملی فراتر از کلیک کردن و خواندن مورد نیاز نیست.

 

برآورده کردن این اهداف به شما بستگی دارد. خلاقیت، نوشته های با کیفیت بالا، استفاده از مثال ها و گنجاندن تصاویر و محتوای چندرسانه ای می تواند در ایجاد محتوایی که کاملا با اهداف جستجوگر مطابقت دارد کمک کند. پاداش شما رضایت جستجوگرانی است که تجربه مثبت خود را از طریق پایبندی به سایت شما و یا با لینک دادن به آن نشان می دهند.