موتورهای جستجو چگونه عمل می کنند؟

موتورهای جستجو چگونه عمل می‌کنند؟

۱. خزیدن (ردیابی) و ایندکس گذاری

ردیابی و ایندکس کردن میلیاردها سند، صفحه، فایل، خبر، ویدئو و فایل‌های چند رسانه‌ای در سطح وب.

۲. ارائه پاسخ‌ها

پاسخ به پرسش‌های کاربران، که اغلب از طریق لیست صفحاتی که بازیابی کرده‌اند و یا به دلیل عامل مرتبط بودن برای آن رتبه‌بندی شده‌اند صورت می‌پذیرد.

موتورهای جستجو دارای دو عملکرد عمده می‌باشند: خزیدن (ردیابی) و ایندکس کردن ، ارائه لیست رتبه‌بندی‌شده وب‌سایت‌ها به کاربران.

۱. تفحص و ساختن نمایه

Crawling and indexing the billions of documents, pages, files, news, videos, and media on the World Wide Web.

۲. ارائه پاسخ‌ها

Providing answers to user queries, most frequently through lists of relevant pages that they've retrieved and ranked for relevancy.

 

خزیدن و ایندکس گذاری

خزیدن (ردیابی) و ایندکس گذاری

جهان وب را مانند شبکه‌ای از ایستگاه‌ها در سیستم متروی یک شهر بزرگ فرض کنید.

هر ایستگاه یک سند منحصر به فرد است، (که معمولا یک صفحه وب یا برخی اوقات یک فایل PDF، JPG و ... می‌باشد) موتورهای جستجو جهت ردیابی همه ایستگاه‌ها در مسیر خود نیاز به یک راه در کل شهر دارند، بنابراین بهترین راه در دسترس را انتخاب می‌کنند که لینک ها هستند. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

ساختار لینک وب جهت به هم مرتبط ساختن تمامی صفحات به یکدیگر به کار گرفته می‌شود.

 لینک ها به ربات‌های خودکار موتورهای جستجو (خزنده‌ها یا عنکبوت‌ها) اجازه می‌دهند تا به میلیاردها اسناد به هم پیوسته بر روی وب دسترسی داشته باشند. هنگامی که موتورهای جستجو این صفحات را پیدا می‌کنند، کد آنها را رمزگشایی کرده و قطعات انتخاب شده را در پایگاه داده‌های کلان ذخیره می‌کنند تا هنگام نیاز برای نتایج یک جستجو آنها را بازخوانی کنند. شرکت‌های موتور جستجو برای به انجام رساندن این وظیفه و جهت نگهداری میلیاردها صفحه که در کسری از ثانیه قابل دسترسی باشد، مراکز داده‌‌های مختلفی را در سر تا سر جهان ساخته‌اند. این انبارهای ذخیره‌سازی غول‌پیکر دارای هزاران دستگاه پردازش بسیار سریع هستند که مقادیر عظیم اطلاعات را نگهداری می‌کنند. وقتی شخصی جستجویی را در هر کدام از این موتورهای جستجوی اصلی انجام می‌دهد، بلافاصله تقاضای دیدن نتایج را دارد، حتی تاخیری یک یا دو ثانیه‌ای موجب نارضایتی کاربر می‌گردد، بنابراین موتورهای جستجو به سختی کار می‌کنند تا جواب مورد نظر را در سریع‌ترین زمان ممکن مهیا کنند.

می‌توانید حدس بزنید موتورهای جستجو
بر این باورند که صفحه "ایالت اوهایو"
دارای ارتباط و محبوبیت بیشتری
در جستار "دانشگاه‌ها" است
درحالی که صفحه مربوط به "هاروارد" دارای
ارتباط و محبوبیت کمتری است.

ارائه پاسخ‌ها

ارائه پاسخ‌ها

موتورهای جستجو در حقیقت دستگاه‌های پاسخگویی هستند. هنگامی که شخصی جستجوی آنلاین انجام می‌دهد، موتور جستجو بدنه حاوی میلیاردها اسناد خود را می گردد و دو کار انجام می‌دهد:

اول اینکه نتایجی را برای مخاطب بازخوانی می‌کند که مفید فایده و مرتبط با سوال جستجوگر باشد.

دوم اینکه این نتایج را با توجه به محبوبیت وب‌ سایت‌های ارائه اطلاعات، رتبه‌بندی می‌کند. پس هدف فرآیند سئو تاثیرگذاری بر روی این ارتباط و محبوبیت است.

عوامل رتبه‌بندی موتور جستجو.

چگونه می‌توانم برخی از موفقیت‌ها را به دست آورم؟

یا، "چگونه بازاریاب‌های جستجو موفق می‌شوند؟"

ممکن است الگوریتم پیچیده موتورهای جستجو غیرقابل نفوذ به نظر برسد. در واقع، خود موتورهای جستجو اطلاعات کمی را درباره چگونگی دستیابی به نتایج بهتر یا ذخیره ترافیک بیشتر در اختیار قرار می‌دهند. آنچه که آنها در مورد سئو (بهینه‌سازی موتورهای جستجو) و بهترین شیوه‌های آن در اختیار ما قرار می‌دهد، به شرح زیر است :

اطلاعات سئو از راهنمای وب مستر گوگل

گوگل برای کسب رتبه‌بندی‌های بهتر در موتور جستجوی خود موارد زیر را توصیه می‌کند:

در درجه اول، صفحات را برای کاربران بسازید نه موتورهای جستجو.
کاربران خود را فریب ندهید یا سعی نکنید بیش از آنچه مطالب مختلفی را که به کاربران خود ارائه می‌دهید به موتورهای جستجو ارائه دهید، این عمل عموماً به عنوان "مخفی کردن" شناخته می‌شود.
سایتی با سلسله مراتب روشن و لینک های متنی ایجاد کنید.
هر صفحه باید حداقل از طریق یک لینک متنی ایستا قابل دسترسی باشد.
یک سایت مفید با اطلاعاتی غنی ایجاد کنید و صفحاتی را بنویسید که به وضوح و دقیق محتوای شما را توصیف کنند. اطمینان حاصل کنید که عناصر < title > و خصیصه های ALT توصیفی و صحیح هستند.
از کلمات کلیدی برای ایجاد URLهای توصیفی و مخاطب‌پسند استفاده کنید.
ارائه یک نسخه از یک URL برای رسیدن به یک سند، با استفاده از تغییر مسیرها یا ویژگی rel="canonical" برای گزارش محتوای تکراری.

اطلاعات سئو از راهنمای وب مستر بینگ

مهندسان BING در مایکروسافت برای رتبه‌بندی بهتر در موتور جستجوی خود موارد زیر را توصیه می‌کنند:
مطمئن شوید یک ساختار صحیح URL با کلید واژه غنی وجود داشته باشد.
اطمینان حاصل کنید که محتوا در داخل رسانه‌های غنی(آدوبی فلش پلیر، جاوا اسکریپت، آژاکس) باقی نمی‌ماند و رسانه‌های غنی لینک های خزنده‌ها را پنهان نمی‌کنند.
محتوایی با کلمات کلیدی غنی ایجاد کنید و کلمات کلیدی را با چیزی که کاربران آن‌ را جستجو می‌کنند مطابقت دهید. به طور منظم مطالب تازه تولید کنید.
متنی را که می‌خواهید ایندکس شود داخل تصاویر قرار ندهید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید نام یا آدرس شرکت خود را ایندکس کنید، اطمینان حاصل کنید که درون لوگوی شرکت نمایش داده نمی‌شود.

همکار بازاریابی جستجو ، ترسی نداشته باش!

علاوه بر این توصیه‌های رایگان، طی بیش از ۱۵ سال که مبحث جستجوی وب وجود دارد، بازاریابان جستجو روش‌های استخراج اطلاعات را مبتنی بر نحوه رتبه‌بندی صفحات توسط موتورهای جستجو پیدا کرده‌اند. متخصصان سئو و بازاریاب‌ها از این داده‌ها برای کمک به سایت‌های خود و مشتریان خود جهت دستیابی به موقعیت بهتر استفاده می‌کنند.

گرچه اقبال عمومی غالباً کم است، موتورهای جستجو به طور شگفت‌انگیزی از بسیاری از این تلاش‌ها پشتیبانی می‌کنند. کنفرانس‌های بازاریابی جستجو، نمایشگاه‌هایی مانند: بازاریابی جستجوی Pubcon، استراتژی‌های موتورهای جستجو Distilled، و MozCon ، مهندسان و نمایندگانی را از تمامی موتورهای جستجوی بزرگ جذب می‌کند. نمایندگان موتورهای جستجو گاهی با همکاری وب مسترها در وبلاگ‌ها، انجمن‌ها و گروه‌های آنلاین شرکت می‌کنند.

زمانی برای یک آزمایش

شاید ابزاری بهتر از استفاده آزادانه از خود موتورهای جستجو برای انجام تحقیقات و آزمایشات، محک فرضیه‌ها و شکل دادن نظریه‌ها برای وب مسترها در دسترس نیست. گاهی سخت و دشوار است که از طریق این فرآیند تکراری میزان قابل توجهی از دانش در مورد عملکرد موتورهای جستجو جمع‌آوری شود. برخی از آزمایشاتی که ما انجام دادیم این‌گونه است:

۱. یک وب سایت جدید با کلمات کلیدی بی‌معنا ثبت کنید. (برای مثال ishkabibbell.com)
۲. چندین صفحه را در آن وب سایت ایجاد کنید، که همه آنها شامل لفظ‌‌های بی‌معنا باشند (برای مثال : yoogewgally)
۳. صفحات را تا حد امکان یکسان قرار دهید، سپس یک متغیر را در یک زمان تغییر بدهید. این آزمایش را با جای‌گذاری متن، قالب‌بندی، استفاده از کلمات کلیدی، ساختارهای لینک و ... انجام دهید.
۴. لینک های موجود بر روی دامنه از صفحات ایندکس شده و خوب تفحص شده بر روی دامنه‌های دیگر را مورد هدف قرار دهید.
۵. رتبه‌بندی صفحات را در موتورهای جستجو ثبت کنید.
۶. اکنون تغییرات کوچکی را در صفحات اعمال کنید و تاثیر آنها را در نتایج جستجو بررسی نمایید تا بتوانید عواملی که احتمالاً منجر به بالا یا پایین رفتن وب سایت شما نسبت به همتاهای خود در موتور جستجو می‌شود را مشخص کنید.
۷. هر گونه نتایجی را که مؤثر به نظر می‌رسند ثبت کنید و آنها را مجدداً در دامنه‌های دیگر یا با شرایط دیگر آزمایش کنید. اگر حاصل آزمایش‌های چندگانه به طور مداوم نتایج مشابهی بود، احتمالاً الگویی را کشف کرده‌اید که توسط موتورهای جستجو استفاده می‌شود.

آزمایش نمونه‌ای که ما انجام داده‌ایم

در این آزمایش ما با این فرضیه شروع کردیم که یک لینک در اوایل (بالاتر) یک صفحه وزن بیشتری را نسبت به یک لینک در پایین صفحه حمل می‌کند. ما این را با ایجاد یک دامنه بی‌معنا و یک صفحه اصلی با لینک به سه صفحه دیگر آزمایش کردیم که همه آن صفحات نیز دارای لغات بی‌معنایی هستند که هر کدام فقط یک بار در صفحه به کار رفته است. پس از اینکه موتورهای جستجو صفحات را تفحص کردند، متوجه شدیم که لینک اولیه در صفحه اصلی در رتبه‌بندی اول قرار داده شده است.
این فرایند مفید است اما تنها راه کمک به محصلان بازاریابی جستجو نیست.

بازاریابان جستجو علاوه بر این نوع آزمایشات می‌توانند از طریق برنامه‌های انحصاری ساخته شده توسط آنان نیز اطلاعاتی در مورد هوش رقابتی و نحوه کارکرد موتورهای جستجو جمع آوری کنند که این اطلاعات در اداره ثبت اختراعات ایالات متحده موجود می‌باشد.