رشد دادن محبوبیت و پیوندها

رشد دادن محبوبیت و لینک‌ ها

برای موتورهای جستجو که کلان شهر وسیع وب را ردیابی می کنند، لینک‌ ها مانند خیابان هایی میان صفحات هستند. موتورهای جستجو با استفاده از تجزیه و تحلیل لینک‌ های پیچیده می توانند کشف کنند که صفحات چگونه و از چه طریقی به یکدیگر مرتبط هستند.

از اواخر دهه ۱۹۹۰، موتورهای جستجو از لینک‌ ها مانند رای هایی برای محبوبیت و اهمیت در صحنه انتخابات دموکراتیک وب استفاده کردند. خود موتورهای جستجو استفاده از داده های پیوندی را تبدیل به هنرهای زیبا کردند و از الگوریتم های پیچیده برای ارزیابی های منحصر به فرد سایت ها و صفحات بر اساس این اطلاعات استفاده می کنند.
در سئو لینک‌ ها همه چیز نیستند، اما حرفه‌ای های جستجو بخش بزرگی از الگوریتم های موتور جستجو را به عوامل مرتبط با لینک اختصاص می دهند (عوامل رتبه بندی موتور جستجو را مشاهده کنید). موتورهای جستجو از طریق لینک‌ ها می توانند وب سایت ها و صفحات محبوب را براساس تعداد لینک‌ هایی که از صفحات دیگر به آنها داده شده است و معیارهایی مانند اعتماد، اسپم و قدرت تحلیل کنند. سایت های معتبر تمایل دارند تا به سایت های معتبری مانند خودشان لینک بدهند و این در حالی است که سایت های اسپم لینک‌ های کمی از منابع معتبر دریافت می کنند (MozTrust را مشاهده کنید). مدل های با قدرت، مانند آنهایی که در الگوریتم Hilltop وجود دارد، پیشنهاد می کنند که لینک‌ ها راه بسیار خوبی برای مشخص کردن اسناد تخصصی در یک موضوع معین هستند.

با توجه به تمرکز بر روی استفاده و تحلیل الگوریتمیک لینک‌ ها، رشد دادن پروفایل لینکی وب سایت جهت ایجاد کشش، توجه و ترافیک از سوی موتورهای جستجو امری حیاتی است. به عنوان یک سئو کار، ساختن لینک از اولویت هایی است که برای کسب رتبه جستجو و موفقیت ترافیکی مورد نیاز است. در این مقاله آموزش سئو به این موضوعات خواهیم پرداخت.

ارزش لینک

نشان هایی که توسط موتورهای جستجو استفاده می شوند.

موتورهای جستجو چگونه ارزش لینک‌ ها را تعیین می کنند؟ برای پاسخ دادن به این سوال، باید عناصر فردی لینک را بررسی کنیم و ببینیم موتورهای جستجو چگونه این عناصر را ارزیابی می کنند. ما قادر به فهمیدن معیارهای اختصاصی که موتورهای جستجو استفاده می کنند نیستیم، اما از طریق برنامه های کاربردی ثبت شده، سال ها تجربه و تست های دستی، می توانیم فرضیه هایی هوشمندانه را ترسیم کنیم که در دنیای واقعی صادق هستند. در زیر عوامل قابل توجه و با ارزشی آورده شده است. این نشان ها و بسیاری دیگر، توسط سئو کاران حرفه ای هنگام اندازه گیری ارزش یک لینک و پروفایل لینک یک وب سایت سنجیده شده است. شما همچنین می توانید با خواندن " ارزیابی موتورهای جستجو از لینک‌ ها " در وبلاگ Moz لذت ببرید.

محبوبیت محلی / وابسته به موضوعی خاص

مفهوم محبوبیت محلی که نخستین بار توسط موتور جستجوی Teoma مطرح شد، می گوید لینک‌ های مرتبط با سایت های با موضوع خاص اهمیت بیشتری از لینک‌ های مرتبط با سایت های با موضوع عمومی دارند. برای مثال، اگر وب سایت شما خانه های سگ می فروشد، لینک به سایت انجمن تولید مثل سگ بسیار با اهمیت تر از لینک به سایتی در مورد اسکیت است.

محبوبیت جهانی

هرچه وب سایتی مهمتر و محبوب تر باشد، لینک‌ های آن نیز اهمیت بیشتری دارند. هزاران سایت مختلف از طریق لینک به سایتی مانند ویکی پدیا متصل هستند که این بدین معناست که سایتی محبوب و مهم است. برای کسب اعتماد و قدرت موتورهای جستجو، به کمک شریک های پیوندی دیگری نیاز خواهید داشت. هرچه محبوب تر باشید بهتر است.

متن لنگر

یکی از قویترین نشان‌هایی که موتورهای جستجو برای رتبه بندی از آن استفاده می کنند متن لنگر است. اگر ده‌ها لینک به صفحه ای با کلمات کلیدی صحیح وجود داشته باشد، آن صفحه به دلیل وجود عبارت مورد نظر در متن لنگر شانس یک رتبه بندی خوب را دارد. میتوانید نمونه هایی از این عمل را با جستجوی عبارتی مانند " اینجا کلیک کنید " ببینید و شاهد خواهید بود بسیاری از نتایج جستجو فقط بر اساس متن لنگر لینک‌ های داخلی رتبه بندی شده اند.

رتبه اعتماد

جای تعجب نیست که اینترنت دارای مقادیر زیادی اسپم است. تخمین زده می شود که ۶۰ درصد صفحات وب اسپم هستند. موتورهای جستجو به منظور از بین بردن این محتوای نامربوط از سیستم هایی برای اندازه گیری اعتماد استفاده می کنند که بسیاری از آنها بر اساس نمودار پیوندی بنا نهاده شده اند. کسب لینک از دامنه های بسیار معتبر می تواند باعث بالا رفتن قابل توجه این معیار امتیازدهی شود. دانشگاه ها، وب سایت‌های دولتی و سازمان های غیر انتفاعی نمونه هایی از دامنه های معتبر هستند.

همسایگی لینک ها

لینک‌ های اسپم از هر دو راه می روند. وب سایتی که به اسپم لینک می دهد به احتمال زیاد خودش اسپم است و اغلب سایت‌های اسپم دیگر به آن لینک می دهند. با مشاهده تجمع این لینک‌ ها، موتورهای جستجو می توانند سایت هایی که همسایه شما هستند را شناسایی کنند. بنابراین سایت‌هایی را که قصد لینک دادن به آنها دارید به دقت بررسی کنید و سایت‌هایی که قصد تبادل لینک با آنها را دارید گزینش کنید.

تازگی

نشان‌های لینک در طول زمان فاسد می شوند. سایت‌هایی که زمانی محبوب بودند کهنه می شوند و سرانجام برای کسب لینک‌ های جدید دچار شکست می شوند. بنابراین ایجاد لینک‌ های جدید در طول زمان دارای اهمیت بسیاری است. موتورهای جستجو عموماً با رجوع به ویژگی " FreshRank " از نشان‌های تازگی لینک برای کارشناسی محبوبیت و ارتباط جاری استفاده می کنند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

در طی چند سال گذشته شاهد انفجار به اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر و گوگل پلاس هستیم. اگرچه موتورهای جستجو با لینک‌ های به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی به گونه ای متفاوت برخورد می کنند اما با این حال آنها را مورد توجه قرار می دهند. بحث های بیشتری در زمینه چگونگی تاثیر نشان‌های لینک شبکه های اجتماعی در الگوریتم های موتورهای جستجو میان حرفه ای ها وجود دارد، اما با این حال نمیتوان اهمیت رو به افزایش شبکه های اجتماعی را انکار کرد.

قدرت اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

گوگل پلاس، تویتر و فیسبوک چگونه بازی را تغییر دادند
در سال های ۲۰۱۱ الی ۲۰۱۲ شاهد افزایش چشمگیری در به اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی و تاثیرات آن بر جستجو بودیم. گوگل، به ویژه، شروع به استفاده از نشان های اجتماعی زیادی در نتایج جستجوی خود کرد. این به معنای ارائه نتایج مخصوص به کاربران وارد شده در شبکه های اجتماعی است، که این نتایج شامل محتوایی است که توسط زنجیره اجتماعی جستجوگران (فیسبوک، توییتر و...) به اشتراک گذاشته می شود. ممکن است این نتایج همیشه در ده رده اول نباشند اما بدون شک به دلیل تاثیر اجتماعی که دارند ترویج می شوند. قدرت بالقوه این تغییر به سمت شبکه های اجتماعی برای بازاریابان جستجو بسیار زیاد است. کسی که دارای حلقه اجتماعی بزرگی است و محتوای زیادی را به اشتراک می گذارد، به احتمال زیاد آن محتواها (و صورتش) را در نتایج جستجو خواهد دید. برای ناشران، مفید است که مطالب خود را با این افراد پر نفوذ به اشتراک بگذارند. در جستجوهای گوگل، این موضوع به خصوص در رابطه با محتوای به اشتراک گذاشته شده در گوگل پلاس صدق می کند.

آیا محتوای به اشتراک گذاشته شده مانند لینک‌ ها است؟
در یک کلمه: خیر.
گرچه شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی مانند توییت، لایک ها و پلاس ها بر رتبه بندی ها تاثیر می گذارند، در این زمان است که لینک‌ ها دست برتر و پایداری بیشتری را برای ارتقای محبوبیت محتوای شما نسبت به هر روش دیگری دارند.

 

اصول اولیه ساخت لینک

ساخت لینک یک هنر است. این کار تقریباً همیشه پر چالش ترین بخش کار سئو و همچنین حیاتی ترین برای کسب موفقیت است. ساخت لینک نیازمند خلاقیت، قدرت و بودجه است. هیچکدام از دو کمپین ساخت لینک یکسان نیستند و روشی که شما برای ساختن لینک‌ ها انتخاب می کنید بسته به شخصیت شما نیز هست. در زیر سه نوع راهکار ارائه شده است :

لینک‌ های رسمی عادی

لینک‌ هایی که طبیعتاً توسط سایت‌ ها و صفحاتی ایجاد می شود که می خواهند به محتوا یا شرکت شما لینک بدهند. این لینک‌ ها نیازمند سئو نیستند بلکه فقط نیازمند ساخت محتوایی با ارزش و توانایی ایجاد آگاهی درباره آن می‌باشند.

ساخت لینک توسعه یافته به صورت دستی

سئو این لینک‌ ها را از طریق ارسال ایمیل به وبلاگ نویسان، ارسال سایت ها به دایرکتوری ها و یا پرداخت مالی برای قرار گرفتن در فهرست نویسی های مختلف می سازد. سئو اغلب با ایجاد گزاره ای ارزشی و توضیح چرایی ساخت آن، برای هدف لینک‌ ایجاد می کند. مانند پر کردن فرم برای ارسال به برنامه جایزه یک وب سایت، یا متقاعد کردن استادی با گفتن اینکه منبع شما برای استفاده در برنامه عمومی ارزشمند است.

لینک‌ های خودکار و غیر رسمی

صدها هزار وب سایت به بازدیدکنندگان خود این فرصت را می دهند تا برای ایجاد لینک‌ ها از طریق کتاب مهمان، انجمن های مجازی، نظرات وبلاگ یا پروفایل کاربران اقدام کنند. این لینک‌ ها کمترین ارزش را دارا هستند، اما مجموعاً می توانند برای برخی سایت ها تاثیر گذار باشند. به طور کلی، موتورهای جستجو همچنان بیشتر به کاهش ارزش این نوع لینک‌ ها می پردازند و ثابت شده سایت هایی که این لینک ها را دنبال می کنند به شدت جریمه می کنند. امروزه این نوع لینک‌ ها اغلب به عنوان اسپم شناخته می شوند و باید با احتیاط دنبال شوند.

به عنوان یک سئو کار این به شما بستگی دارد که کدامیک از این راه ها بیشترین بازده را نسبت به انرژی که صرف کرده اید دارد. به عنوان یک قاعده کلی، ساختن وسیعترین و متنوع ترین پروفایل لینک ممکن هوشمندانه است، زیرا این کار باعث به دست آمدن بهترین نتایج در موتورهای جستجو می شود. هر الگوی لینکی که بر اساس قوانین غیر استاندارد، غیر طبیعی و دستکاری شده ساخته شود، هدفی برای تنزل دادن توسط الگوریتم های جستجو خواهد بود.

شروع یک کمپین لینک سازی

همانند هر فعالیت بازاریابی، اولین گام در هر کمپین ساخت لینک ایجاد اهداف و استراتژی ها است. متاسفانه، سنجیدن ساخت لینک یکی از سخت ترین فعالیت هاست. اگرچه موتورهای جستجو در داخل خود هر لینک را با معیارهای دقیق ریاضی وزن می کنند، برای آنهایی که در خارج کمپین هستند، دسترسی به این اطلاعات غیر ممکن است.
سئو به نشان‌هایی جهت مشخص کردن مقیاسی برای رتبه بندی ارزش یک لینک نیاز دارد. این معیارها به همراه داده های کسب شده توسط نشان‌های لینک که در بالا ذکر شده است، در ذیل آمده :

رتبه بندی برای الفاظ جستجوی مرتبط

یکی از بهترین راهها برای تعیین چگونگی ارزش گذاری یک صفحه توسط موتورهای جستجو، جستجوی برخی کلمات کلیدی و عباراتی است که آن صفحه مورد هدف قرار داده است (به ویژه آنهایی که در تگ عنوان و سرفصل به کار رفته است). برای مثال، اگر سعی دارید تا به رتبه بندی عبارت " لانه سگ " برسید، بدست آوردن لینک‌ ها از صفحاتی که بواسطه این عبارت رتبه بندی شده اند کمک شایانی خواهد کرد.

رتبه بندی Moz

MozRank نشان می دهد که محبوبیت یک صفحه بر روی وب چه اندازه است. صفحاتی که دارای امتیاز بهتری در MozRank هستند ، دارای رتبه بندی بهتری خواهند بود. هرچه به صفحه موردنظر لینک بیشتری وجود داشته باشد، محبوب تر خواهد بود. لینک‌ ها از صفحات مهمی مانند ( www.cnn.com یا www.irs.gov ) محبوبیت صفحه را کاهش خواهد داد و متعاقباً رتبه بندی آن در MozRank بیشتر از سایت‌های غیر محبوب کاهش پیدا خواهد کرد.
رتبه بندی یک صفحه در MozRank می تواند با کسب لینک‌ هایی از صفحات نیمه محبوب یا تعداد کمی لینک از صفحات بسیار محبوب، بهبود پیدا کند.

قدرت دامنه

قدرت دامنه Moz ( یا DA ) معیاری مستقل از جستجو است که چگونگی رتبه بندی یک دامنه برای هر جستجو را معین می کند. DA با تجزیه و تحلیل نمودار دامنه اینترنت و مقایسه دامنه داده شده با ده ها هزار جستجوی انجام شده در گوگل محاسبه می شود.

بک لینک های رقبا

با امتحان لینک‌ های متقابل (لینک‌ های داخلی) یک وب سایت که نسبت به کلمه کلیدی مورد نظر شما خوب رتبه بندی شده‌اند، اطلاعات خوبی را درباره لینک‌ هایی که دستیابی به این رتبه را امکان‌پذیر کرده اند بدست می آورید. سئو کارها می توانند با استفاده از ابزارهایی مانند Open Site Explorer این لینک ها را کشف کرده و این دامنه ها را در کمپین های لینک سازی مورد هدف خود قرار دهند.

تعداد لینک ها در یک صفحه

با توجه به فرمول اصلی پیج رنک (Page Rank) ، ارزش عبور یک لینک با حضور لینک‌ های دیگر در صفحه رقیق می شود. بنابراین، اگر همه معیارهای دیگر برابر باشند، لینک داشتن به یک صفحه با لینک‌ های معدود بهتر از لینک داشتن به یک صفحه با لینک‌ های بسیار است. درجه ای که این موضوع با آن مرتبط است، قابل تشخیص نیست ( ظاهراً این موضوع در تست ما مهم است اما درجه اهمیت آن خیلی شدید نیست )، اما قطعاً مسئله ایست که باید نسبت به آن آگاه باشید زیرا شما هدایت کننده کمپین اکتساب لینک خود هستید.

ترافیک ارجاع بالقوه

ساخت لینک هرگز نباید فقط برای موتورهای جستجو باشد. لینک‌ هایی که مقادیر زیادی از ترافیک کلیکی را مستقیماً ارسال می کنند، نه تنها برای فراهم کردن رتبه بندی های بهتر موتورهای جستجو بلکه برای هدایت بازدیدکنندگان با ارزش به سایت شما تمایل دارند (هدف بنیادی همه بازاریابی های اینترنتی). این چیزی است که می توانید بر اساس تعداد بازدیدکنندگان یا آمار بازدیدهای صفحه وب سایت خود تخمین بزنید. اگر نمی توانید به چنین آماری دسترسی داشته باشید، خدماتی مانند روندهای گوگل (Google Trends) میتوانند حداقل ایده ای محکم از ترافیک گسترده دامنه به شما بدهند.

اگرچه این تخمین ها در زمان های مختلف کاملاً غلط به نظر می رسند. ایجاد راحتی با این متغیرها نیازمند زمان، تمرین و تجربه است زیرا این متغیرها وابسته به ترافیک موتور جستجو هستند. اگرچه با استفاده از سیستم تجزیه و تحلیل آماری وب سایت خود می توانید بفهمید که آیا کمپین شما موفقیت آمیز بوده است یا خیر. موفقیت زمانی رخ می دهد که شما شاهد افزایش ترافیک جستجو، رتبه بندی های بالاتر، ردیابی های مکرر موتور جستجو و افزایش در ترافیک لینک ارجاع باشید. اگر این معیارها پس از یک کمپین لینک سازی موفق افزایش پیدا نکردند، ممکن است نیاز به جستجوی اهداف لینکی با کیفیت تر یا بهبود بهینه سازی وب سایت خود داشته باشید.

 

پنج نمونه از استراتژی های ساخت لینک

مشتریان خود را مجاب کنید تا به شما لینک دهند

اگر همکارهایی دارید که به طور معمول با آنها کار می کنید، یا مشتری های ثابتی دارید که برند شما را دوست دارند، می توانید با ارسال نشانه های مشارکت یا آیکون های گرافیکی که به سایت شما لینک دارند، بر روی این کار سرمایه گذاری کنید (مانند کاری که گوگل اغلب با برنامه صدور گواهینامه AdWords خود انجام می دهد). همانطور که از مشتریان خود می خواهید تیشرت شما را بپوشند یا از استیکرهای شما بر روی سپر اتومبیل خود استفاده کنند، لینک‌ ها بهترین راه برای انجام این کار بر روی وب هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر، این پست را در لینک‌ های تجارت الکترونیک مشاهده کنید.

یک وبلاگ شرکتی ایجاد کنید و آن را تبدیل به منبعی با ارزش، حاوی اطلاعات مفید و سرگرم کننده نمایید.

این استراتژی ساخت لینک و محتوا بسیار محبوب و با ارزش است و یکی از راهکارهایی است که شخصاً توسط خود مهندسان گوگل پیشنهاد شده است. (برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقالات موجود در USA Today و Stone Temple را مشاهده کنید). وبلاگ ها توانایی منحصر به فردی برای ارائه مطالب تازه و جدید بر اساس یک روند منظم، شرکت در گفتگوهای سراسر وب و کسب فهرست نویسی و لینک از دیگر وبلاگ‌ها (مانند blogrolls و دایرکتوری های وبلاگ) را دارند.

ایجاد محتوایی که موجب به اشتراک گذاری ویروسی و لینک دهی طبیعی می شود.

در جهان سئو، اغلب آنرا لینک طعمه " linkbait " می نامند. نمونه های خوب در این زمینه شامل " عوامل رتبه بندی جستجوی محلی"، " مقایسه میرکت " یا " چگونه یک پنجره را تمیز نکنیم " نوشته شده توسط دیوید میم هستند. هر یک از جنبه های نفوذی مانند سودمندی، انتشار اطلاعات یا شوخ طبعی را برای ایجاد تاثیر ویروسی (Viral) به کار بگیرید. طوری به محتوای خود بپردازید که کاربرهایی که یک بار آنرا ببینند بخواهند تا با دوستانشان به اشتراک بگذارند و وبلاگ نویسان و دوستداران تکنولوژی با دیدنش لینک های زیادی به آن بدهند. کسب چنین رای های با کیفیت و مهمی برای ساخت اعتماد، قدرت و پتانسیل رتبه بندی بسیار گرانبهاست.

در مرکز توجه اخبار باشید

جلب توجه مطبوعات، وبلاگ نویسان و رسانه های خبری، راهی موثر برای کسب لینک ها است. دستیابی به این امر گاهی به سادگی هدیه دادن چیزی، عرضه یک محصول جدید یا چیزی جنجالی است.

فعالیت‌هایی که در زمینه ساخت لینک می‌کنید بسیار به نوع سایتی که بر روی آن کار می‌کنید بستگی دارد. مثلاً ممکن است ساخت لینک برای سایت‌های کوچک‌تر که شامل دایرکتوری‌ها، درخواست و تبادل لینک می‌شود به صورت دستی انجام شود. اما برای سایت‌های بزرگتر این تاکتیک‌ها کارایی نداشته و باید از راهکارهایی وسیع‌تر برای این کار استفاده کرد. نمونه‌هایی از استراتژی‌های مختلف در اینجا لیست شده که البته لیستی کامل محسوب نمی‌شود (جهت دسترسی به استراتژی‌های بیشتر در زمینه ساخت لینک پست‌های وبلاگ را مشاهده نمایید).

سعی کنید با جستجوی کلمات کلیدی و عباراتی که مستقیماً با کارتان ارتباط دارند سایت‌های شبیه خود را پیدا کنید. زمانی که سایت‌هایی را پیدا کردید که مستقیماً رقابتی نیستند، در مورد کسب لینک به آن‌ها ایمیل زده و یا در این مورد تلفنی با آن‌ها صحبت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به برگه لینک و ساخت لینک مراجعه نمایید.

پول را به من نشان بده

حاشیه ای درباره خرید لینک ها

گوگل و بینگ در حال تنزل تاثیر لینک های پولی در نتایج جستجوی ارگانیک خود هستند. درحالی‌که تشخیص همه لینک های پولی و تنزل آنها برایشان غیرممکن است، موتورهای جستجو زمان و منابع زیادی را صرف پیدا کردن این لینک ها می کنند. وب سایت هایی که در اثر خریدن لینک ها و شرکت در طرح های پیوندی دستشان رو شده است، با تنزل رتبه هایشان تا حد گمنامی به شدت مجازات می شوند. با وجود این تلاش ها، خرید لینک گاهی کار می کند و بسیاری از حرفه ای های جستجو آرزو می کنند تا موتورهای جستجو تدبیرهای بیشتری را برای سست کردن این کار انجام دهند. ما به شما پیشنهاد می کنیم تا زمان خود را بر روی استراتژی ساخت لینک های بلند مدت و تمرکز بر ساخت لینک های طبیعی بگذارید.