اصول اولیه طراحی و توسعه مورد پسند موتور جستجو

اصول اولیه طراحی و توسعه مورد پسند موتور جستجو

"وب‌سایت من در جستجوها پیدا نمی‌شود. سایت من یک سایت بزرگ فلش در مورد پانداهای شعبده‌باز است اما در هیچ کجای گوگل نشان داده نمی‌شود. چرا؟ "

موتورهای جستجو در چگونگی ردیابی وب و تفسیر محتوا محدود می شوند. یک صفحه وب همیشه همانطور که برای من و شما به نظر می رسد برای موتور جستجو نیز به نظر می رسد.
در این بخش، بر جنبه های فنی خاص ساخت (یا اصلاح) صفحات وب تمرکز خواهیم کرد، آن ها طوری ساخته شده اند که هم برای موتورهای جستجو و هم برای بازدیدکنندگان انسانی یکسان به نظر برسند.
این بخش از راهنمای آموزش سئو را با برنامه نویسان، معماران اطلاعات و طراحان خود به اشتراک بگذارید، زیرا نیازهای همه این عوامل که با ساخت وب سایت درگیر هستند در این صفحه قرار داده شده است.

"I have a problem with getting found. I built a huge Flash site for juggling pandas and I'm not showing up anywhere on Google. What's up?"

محتوای قابل ایندکس شدن (Indexable)

برای قرار گرفتن در رده بهتر در فهرست بندی های موتور جستجو، مهمترین بخش محتوای شما باید در قالب متن HTML قرار بگیرد. علیرغم پیشرفت تکنولوژی ردیابی در موتورهای جستجو، تصاویر، فایل های فلش، اپلت های (نرم افزارک های) جاوا و دیگر محتواهای غیر متنی اغلب فاقد ارزش بوده و در ردیابی های موتورهای جستجو نادیده گرفته می شوند. ساده ترین راه برای اطمینان از اینکه کلمات و عباراتی که به بازدیدکنندگانتان نشان می دهید توسط موتورهای جستجو نیز دیده می شوند، این است که آن ها را در قالب متن HTML قرار بدهید. اگرچه روش های پیشرفته بیشتری برای کسانی که تقاضای قالب بندی بهتر و استایل های نمایشی جذابتر دارند نیز وجود دارد:

۱. ارائه متن زیرنوشت برای تصاویر. نشان گذاشتن بر روی تصاویر با قالب gif، jpg یا png با استفاده از خصیصه alt در HTML که توصیفی متنی از محتوای دیداری در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهد.
۲. ضمیمه کادر های جستجو به پیوندهای قابل ردیابی.
۳. ضمیمه پلاگین های فلش و جاوا به متن صفحه.
۴. اگر می خواهید که کلمات و عبارات استفاده شده در محتواهای ویدئویی و صوتی توسط موتورهای جستجو فهرست بندی شوند از آن ها رونوشت تهیه کرده و در صفحه قرار دهید

سایت خود را همان گونه ببینید که موتورهای جستجو می بینند.

بسیاری از وب سایت ها مشکلات عمده ای را با محتوای قابل ایندکس (Indexable) دارند بنابراین بهتر است این موضوع را دوباره بررسی کنید.
با استفاده از ابزارهایی مانند حافظه پنهان گوگل ، SEO-browser.com و MozBar می توانید ببینید که چه عناصری از محتوای شما برای موتورهای جستجو قابل دیدن و ایندکس شدن است.
نگاهی به ابزار حافظه پنهان متنی گوگل در همین صفحه بیندازید. ببینید چه تفاوتی دارد؟

نه! آیا این چیزی است که ما مدنظر داشتیم؟

با استفاده از ویژگی حافظه پنهان گوگل، شاهد هستیم
که اطلاعات غنی که ما بر روی صفحه اصلی سایت JugglingPandas.com می بینیم، برای موتور جستجو قابل رویت نیست. این باعث می شود که تفسیر ارتباط برای موتور جستجو سخت شود.

سرگرمی کجا رفت؟

از طریق حافظه پنهان گوگل، می توانیم ببینیم که صفحه مورد نظر یک زمین بایر بی ثمر است. حتی متنی وجود ندارد تا درباره میمون های تبر به دست چیزی به ما بگوید. این سایت کاملاً بصورت فلش ساخته شده است اما این بدان معناست که موتورهای جستجو نمی توانند هیچ کدام از محتواهای متنی آن یا حتی پیوندهای بازی های تک نفره اش را ایندکس کنند. این صفحه زمان های سختی را در رتبه بندی نتایج موتورهای جستجو سپری خواهد کرد زیرا فاقد هرگونه متن HTML می باشد. باید هم محتوای متنی را بررسی کنید و هم برای اطمینان از دیده شدن صفحه توسط موتورهای جستجو از ابزارهای سئو استفاده کنید. همانطور که در پایین مشاهده می کنیم، این عمل برای تصاویر و لینک های شما نیز بکار برده می شود.

 

ساختار لینک های قابل ردیابی

همانطور که موتور جستجو برای ایندکس گذاری‌های کلان خود بر اساس کلمات کلیدی به بررسی و دیدن محتوای صفحات نیاز دارد، در وهله اول به دیدن لینک ها برای پیدا کردن محتوا نیاز دارد.
ساختار لینکی باید قابل ردیابی باشد، یعنی باید به ردیاب‌ها اجازه دهد تا گذرگاه‌های وب‌سایت را باز کنند؛ پیدا کردن همه صفحات وب سایت برای ردیاب‌ها امری حیاتی است. صدها هزار سایت هستند که با ایجاد ساختاری که نویگیشن را برای موتورهای جستجو غیر قابل دسترس می‌کند، این اشتباه بزرگ را مرتکب شده‌اند. این کار مانع لیست شدن صفحات وب سایت در ایندکس‌های موتورهای جستجو می‌شود.

در اینجا نشان داده‌ایم که این اتفاق چگونه رخ می‌دهد:

در مثال بالا ردیاب گوگل به صفحه A دسترسی پیدا کرده و لینک‌هایی را به صفحات B و E می‌بیند. حتی اگر صفحات C و D صفحاتی مهم در سایت باشند، ردیاب هیچ راهی برای دسترسی به آن‌ها (و فهمیدن اینکه آیا اصلاً آن‌ها وجود دارند یا خیر) ندارد. دلیل این امر آن است که هیچ لینک مستقیم و قابل ردیابی به صفحات C و D وجود ندارد. تا جایی که گوگل می‌بیند این صفحات اصلاً وجود ندارند! در وهله اول اگر ردیاب‌ها نتوانند به صفحات شما دسترسی پیدا کنند دیگر فرقی نمی‌کند که محتوایی عالی داشته باشید، کلمات کلیدی خوبی را مورد هدف قرار داده باشید و یا بازاریابی هوشمندانه‌ای انجام داده باشید.

ساختار یک لینک

تگ های لینک می تواند شامل تصاویر، متن یا اجزای دیگر باشد، یک منطقه قابل کلیک بر روی صفحه که کاربران بتوانند از طریق آن به صفحات دیگر بروند. این لینک ها عناصر اصلی هدایت اینترنتی هستند که با عنوان هایپرلینک شناخته می شوند. در تصویر بالا، تگ " <a" نشان دهنده شروع یک لینک است. محلی که لینک به آن ارجاع می دهد به مرورگر (و موتورهای جستجو) می گوید که به کجا اشاره می کند. در این مثال به URL http://www.jonwye.com ارجاع داده شده است. سپس بخش قابل توجهی از لینک که در دنیای سئو متن لنگر (لینک متنی) نامیده می شود، برای بازدیدکنندگان توضیح می دهد که این لینک به کجا اشاره دارد. صفحه ای که به آن لینک داده شده است درباره کمربندهایی است که توسط جان وین ساخته شده اند. بنابراین متن لنگر " کمربندهای طراحی شده سفارشی جان وین " می باشد. تگ </a> لینک را می بندد و متن مورد نظر میان دو تگ قرار می‌گیرد تا از اختلاط دیگر عناصر صفحه با لینک جلوگیری شود. این اساسی ترین قالب یک پیوند (لینک) است و کاملاً برای موتورهای جستجو قابل فهم است. ردیاب ها می دانند که باید این لینک را به نمودار لینک وب موتور جستجو اضافه کنند و از آن برای محاسبه متغیرهای مستقل پرسش ( مانند پیج رنک گوگل ) استفاده کرده و برای ایندکس گذاری محتوای صفحه ارجاع داده شده آن را دنبال کنند.

بگذارید به دلایل متداولی که موجب عدم دسترسی به صفحات می شوند نگاهی داشته باشیم.

ارسال فرم های لازم برای دسترسی به محتوا.

اگر از کاربران بخواهید که قبل از دسترسی به یک محتوای خاص یک فرم آنلاین را تکمیل کنند، احتمالاً موتورهای جستجو هرگز آن صفحه های محافظت شده را نخواهند دید. این فرم ها می توانند شامل یک لاگین محافظت شده با رمز عبور یا یک ممیزی کامل باشند در هر صورت ردیاب های جستجو قادر به ارسال این فرم ها نخواهند بود، بنابراین هر محتوا یا لینکی که از طریق یک فرم قابل دسترسی باشد برای موتورهای جستجو غیر قابل دیدن است.

لینک هایی که در جاوا اسکریپت غیر قابل دسترسی است.

اگر از جاوا اسکریپت برای لینک هایتان استفاده می کنید، ممکن است متوجه شوید که موتورهای جستجو آن ها را ردیابی نمی کنند یا اعتبار کمی برای لینک های جاسازی شده در داخل آن قائل هستند. اگر می خواهید لینک های شما توسط ردیاب ها قابل ردیابی باشند باید لینک های HTML استاندارد را جایگزین جاوا اسکریپت کنید.

لینک هایی که به صفحات مسدود شده توسط تگ ربات های متا یا robots.txt ارجاع می دهند.

تگ ربات های متا یا فایل robots.txt به صاحب سایت این اجازه را می دهد تا دسترسی ردیاب ها به یک صفحه را محدود کند. آگاه باشید که بسیاری از مدیران وب به طور ناخواسته از این دستورات برای جلوگیری از دسترسی ربات های زائد استفاده می کنند درصورتیکه استفاده از آن ها باعث متوقف شدن ردیابی موتورهای جستجو می شود.

فریم ها یا آی فریم ها

از لحاظ فنی، لینک های موجود در فریم ها و آی فریم ها هر دو قابل ردیابی هستند، اما هر دو از لحاظ ساختمانی و دنبال کردن مشکلاتی ساختاری را برای موتورهای جستجو  ایجاد می‌کنند. مگر اینکه یک کاربر پیشرفته با درک فنی خوب از چگونگی عملکرد موتورهای جستجو در ایندکس گذاری و دنبال کردن لینک ها باشید، در غیر این صورت بهتر است که از آن ها دور بمانید.

ربات ها از فرم های جستجو استفاده نمی کنند.

اگر چه این موضوع به طور مستقیم به هشدار فوق در فرم ها مربوط می شود، اما مشکلی رایج است که باید به آن اشاره کرد. برخی از مدیران وب سایت معتقدند اگر یک کادر جستجو در سایت خود قرار دهند موتورهای جستجو قادر خواهند بود همه چیزهایی را که بازدیدکنندگان جستجو می کنند پیدا کنند. متأسفانه، ردیاب ها برای پیدا کردن محتوا جستجویی انجام نمی دهند، میلیون ها صفحه غیر قابل دسترس و ناشناس رها می شوند تا یک صفحه ردیاب (خزنده) با آن ها ارتباط برقرار کند.

لینک های موجود در فلش، جاوا و دیگر پلاگین ها

لینک های موجود در داخل سایت جاگلینگ پاندا (از مثال بالا) تصویری کامل از این پدیده است. اگرچه ده ها پاندا لیست شده اند و به آن ها لینک داده شده است، هیچ ردیابی نمی تواند از طریق ساختار لینک سایت به آن ها برسد زیرا از دید موتورهای جستجو و جستجوی کاربران پنهان می مانند.

لینک های صفحه با صدها یا هزاران لینک دیگر

موتورهای جستجو فقط در میان لینک‌های بسیار زیاد در یک صفحه ردیابی می کنند. این محدودیت برای جلوگیری از رتبه بندی های بدون اعتبار ضروری است. صفحاتی که دارای صدها لینک هستند شامل این ریسک نیز می شوند که ممکن است تمامی لینک‌های آن ها ردیابی و ایندکس نشوند.
اگر از این اشتباهات اجتناب کنید، لینک های HTML قابل ردیابی و خوبی خواهید داشت که به خزنده ها (رد یاب ها) اجازه می دهند به راحتی به محتوای صفحه شما دسترسی داشته باشند.

Rel="nofollow" را می توان به نحو زیر استفاده کرد:
<a href="https://moz.com" rel="nofollow">Lousy Punks!</a>
لینک‌ها می توانند دارای ویژگی های زیادی باشند. موتورهای جستجو تقریبا همه آن ها را به جز ویژگی rel="nofollow" نادیده می گیرند. اضافه کردن ویژگی rel="nofollow" به تگ لینک در مثال بالا به موتورهای جستجو می گوید که صاحبان سایت نمی خواهند این لینک به عنوان تاییدیه صفحه هدف تفسیر شود. Nofollow برای موتورهای جستجو دستورالعملی است تا لینکی را دنبال نکنند (اگرچه برخی می کنند). تگ nofollow روشی برای جلوگیری از نظرات خودکار در وبلاگ، کتاب مهمان و لینک‌های اسپم می باشد، اما به تدریج در طول زمان تبدیل به راهی برای کاستن ارزش لینک‌هایی شده است که موتورهای جستجو معمولاً از آن ها عبور می کنند. لینک‌هایی که دارای تگ nofollow هستند کمی متفاوت‌تر توسط موتورهای جستجو تفسیر می شوند، اما کاملاً واضح است که دارای وزنی بیشتر از لینک‌های معمولی نیستند.

آیا لینک‌های nofollow (دنبال نشده) بد هستند؟

اگرچه که به اندازه لینک‌های دنبال شده دارای ارزش نیستند، اما بخشی طبیعی از پروفایل لینک هستند. وب سایتی با لینک‌های داخلی بسیار، پیوندهای دنبال نشده بسیاری را انباشته می کند و این چیز بدی نیست. در واقع، عوامل رتبه بندی Moz نشان می دهد که سایت های با رتبه بالا نسبت به سایت‌های دارای رتبه پایین، میل به داشتن درصد بالایی از لینک‌های دنبال نشده داخلی دارند.

گوگل

گوگل می گوید که در اغلب موارد، لینک‌های nofollow را دنبال نمی کند و این لینک‌ها سبب انتقال پیج رنک یا بالا رفتن ارزش متن لنگر نمی شوند. اساساً، nofollow باعث می شود گوگل لینک‌های هدف را از روی نمودار کلی خود در وب بردارد. لینک‌های nofollow دارای هیچ وزنی نیستند و به عنوان متن HTML تفسیر می شوند (اگرچه لینک وجود نداشته باشد). گفته می شود بسیاری از مدیران وب معتقدند که حتی یک لینک nofollow از یک سایت با قدرت بالا مانند ویکی پدیا، به عنوان نشانی از اعتماد تفسیر می شود.

بینگ و یاهو!

بینگ که موتور قدرتمندسازی نتایج جستجوی یاهو می باشد، بیان کرده است که آن ها نیز لینک‌های nofollow را در نمودار لینک خود قرار نمی دهند. اگرچه ممکن است که هنوز ردیاب های آن ها برای پیدا کردن صفحات جدید از لینک nofollow استفاده کنند. پس در حالیکه ممکن است این لینک‌ها را دنبال کنند اما از آن ها برای محاسبات رتبه بندی استفاده نمی کنند.

استفاده از کلمات کلیدی و هدف

کلمات کلیدی برای فرایند جستجو واجب هستند. آن ها ساختارهای زبان و جستجو هستند. در واقع، تمامی علم بازیابی اطلاعات (از جمله موتورهای جستجوی مبتنی بر وب مانند Google) بر اساس کلمات کلیدی است. همچنان که موتورهای جستجو محتوای صفحات در سر تا سر وب را ردیابی و ایندکس می کنند، به جای ذخیره ۲۵ میلیارد صفحه وب در یک پایگاه داده، مسیر صفحاتی که بر اساس نمایه ها با کلمات کلیدی هستند را حفظ می کنند. میلیون ها و میلیون ها پایگاه داده کوچکتر که هر کدام بر روی یک کلمه کلیدی خاص، اصطلاح یا عبارت متمرکز شده است، به موتورهای جستجو اجازه می دهد که داده مورد نیاز خود را در کسری از ثانیه بازیابی کند.
بدیهی است، که اگر می خواهید صفحه شما شانسی در رتبه بندی نتایج جستجو برای کلمه " سگ " داشته باشد، بهتر است مطمئن شوید که کلمه " سگ " بخشی از محتوای قابل ردیابی سند شماست.

تسلط بر کلمات کلیدی

کلمات کلیدی مشخص می کنند که رابطه ما با هدف جستجو و تعامل ما با موتورهای جستجو چگونه است. هنگامی که کلمات خود را برای جستجو وارد می کنیم، موتور جستجو بر اساس کلماتی که وارد کرده ایم شروع به تطبیق صفحات می کند. ترتیب کلمات (شعبده پانداها یا پانداهای شعبده باز)، املاء، نقطه گذاری و نوشتن با حروف بزرگ، اطلاعات افزوده ای را به موتورهای جستجو می دهند که در بازیابی صفحات درست و رتبه بندی آن ها به موتور جستجو کمک می کند. موتورهای جستجو چگونگی استفاده کلمات کلیدی در صفحات را می سنجند تا به تشخیص ارتباط میان سند و پرسش جستجو کمک کنند. یکی از بهترین راه های بهینه سازی رتبه صفحه اطمینان از استفاده کلمات کلیدی مورد نظر در عنوان ها ، متن و متا دیتا است. به طور کلی، همانطور که کلمات کلیدی بیشتری را مشخص می کنید، رقابت را برای نتایج جستجو محدود می کنید و شانس خود را برای دستیابی به رتبه بالاتر افزایش می دهید. نقشه گرافیکی موجود در سمت چپ صفحه، ارتباط میان گستردگی اصطلاح " کتاب ها " و عنوان ویژه " داستان دو شهر " را مقایسه می کند.

سوءاستفاده از کلمات کلیدی

از زمان آغاز جستجوی آنلاین، مردم از کلمات کلیدی برای گمراه کردن موتورهای جستجو سوء استفاده کرده اند. این شامل گذاشتن کلمات کلیدی در متن، URL ، تگ های متا و پیوندها می شود. متاسفانه این روش بجای سود، معمولاً ضرر بیشتری به سایت شما وارد می کند. در قدیم، موتورهای جستجو به استفاده کلمات کلیدی صرفنظر از چگونگی استفاده آن ها به عنوان علامت ارتباط اولیه اعتماد داشتند. اگرچه امروزه نیز موتورهای جستجو قادر به فهمیدن متن به خوبی انسان نیستند، استفاده از ماشین یادگیری به آن ها اجازه می دهد تا به این آرمان نزدیک شوند. بهترین روش استفاده از کلمات کلیدی بصورت طبیعی و استراتژیک است.
اگر کلمه کلیدی صفحه شما عبارت " برج ایفل " است، بنابراین محتوای شما نیز باید طبیعتاً درباره " برج ایفل " باشد، مثلاً تاریخ برج ایفل یا حتی معرفی هتل های پاریس. از سوی دیگر اگر عبارت برج ایفل را در صفحه ای قرار دهید که محتوای آن مربوط به تولید مثل سگ باشد، تلاش شما برای دیده شدن و رتبه بندی برج ایفل در موتور جستجو مانند بیهوده خواهد بود. هدف استفاده از کلمات کلیدی قرار گرفتن تمامی آن ها در رتبه های بالا نیست بلکه هدف بالا آمدن کلمات کلیدی است که هنگام جستجوی کاربر نشان دهنده محتوای سایت شما باشند.

بهینه سازی داخلی صفحه

استفاده از کلمات کلیدی و هدف سازی هنوز بخشی از الگوریتم رتبه بندی موتورهای جستجو است. می توانیم از چند تکنیک موثر در رابطه با کلمات کلیدی استفاده کنیم که به ساختن صفحات بهینه کمک می کند. در این قسمت آزمایش های بسیاری را انجام می دهیم تا نشان دهیم بخش عمده ای از نتایج جستجو و تغییرات آن ها بر اساس تاکتیکهای استفاده از کلمات کلیدی است. هنگامی که بر روی یکی از سایت های خود کار می کنید، فرایند پیشنهادی ما این است. از کلمات کلیدی بدین روش استفاده کنید:
در تگ عنوان حداقل یک بار از آن استفاده کنید. سعی کنید تا عبارت کلمات کلیدی را نزدیک به چیزی که در تگ عنوان استفاده کرده اید نگه دارید. جزئیات بیشتر در مورد تگ های عنوان در قسمت های بعدی این بخش خواهد آمد.
یک بار از آن در قسمت بالای صفحه بطور برجسته استفاده کنید.
حداقل دو یا سه بار، با تغییرات مختلف در بدنه صفحه از آن استفاده کنید. اگر محتوای متنی شما زیاد است تعداد بیشتری نیز می توانید استفاده کنید. ممکن است که برای استفاده از کلمات کلیدی و حالات مختلف آن بیش از چیزی که هست ارزش قائل شوید، اما بر اساس تجارب ما اضافه کردن نمونه های بسیار یک اصطلاح یا عبارت تاثیرات بسیار کم و یا حتی هیچ تاثیری در رتبه بندی ها ندارد.
حداقل یک بار در ویژگی متن جایگزین عکس از آن استفاده کنید. این کار نه تنها به جستجوی وب بلکه به جستجوی تصویر نیز کمک می کند و گاهی اوقات ترافیک با ارزشی را با خود به همراه می آورد.
یک بار در URL از آن استفاده کنید. قوانین اضافی برای URL ها و کلمات کلیدی بعدتر در این بخش مورد بحث قرار خواهد گرفت.
حداقل یک بار در تگ توضیحات متا از آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که از تگ توضیحات متا برای رتبه بندی در موتورهای جستجو استفاده نمی شود اما به دلیل اینکه موتورهای جستجو از آن به عنوان اسنیپت متن استفاده می‌کنند، به جذب کلیک جستجوگرانی که صفحات نتایج را می خوانند کمک می کند.
به طور کلی نباید از کلمات کلیدی استفاده کنید که در متن لنگر قرار دارند و به صفحات دیگر در وب سایت شما اشاره می کنند. این کار کشتن و بلا استفاده کردن کلمات کلیدی است.

افسانه تراکم کلمه کلیدی

بر اساس اظهارات دکتر ادل گارسیا تراکم کلمه کلیدی دیگر بخشی از الگوریتم‌های رتبه‌بندی مدرن نیست.

اگر دو سند D1 و D2 حاوی هزار عبارت باشند (۱۰۰۰=l) و هر عبارت ۲۰ بار تکرار شده باشد (tf = 20)، سپس تحلیل‌گر کلمه کلیدی به شما خواهد گفت که تراکم کلمه کلیدی برای هر دو سند (۲%یا) ۰٫۰۲۰ = ۲۰/۱۰۰۰ = KD (KD) خواهد بود. اگر tf = 10 و l = 500 باشد مقادیر یکسانی به دست خواهد آمد. بدیهی است که یک تحلیل‌گر کلمه کلیدی مشخص نمی‌کند که کدام سند بیشتر مرتبط است. تجزیه و تحلیل تراکم کلمه کلیدی اطلاعاتی در مورد موارد زیر به ما نمی‌دهد:

  • فاصله نسبی کلمات کلیدی در یک اسناد (میزان نزدیکی)
  • عبارات در کجای سند واقع شده‌اند (توزیع)
  • فرکانس همبستگی بین عبارات (وقوع همزمان)
  • تم، موضوع و زیر موضوع‌های اصلی سند

نتیجه:

تراکم کلمه کلیدی جدای از محتوا، کیفیت، معنی و میزان ارتباط است.

حد بهینه تراکم کلمه کلیدی برای عبارتی مانند "running shoes" (کفش دو) در یک صفحه چنین است:

با خواندن ادامه این پست می‌توانید اطلاعات بیشتری را در مورد بهینه سازی درون صفحه کسب نمایید.

 

تگ عنوان هر صفحه در قسمت بالایی مرورگر اینترنت نمایان می شود و هنگامی که صفحه ای را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید یا بازنشر می کنید، با نام " عنوان " ظاهر می‌شود.

استفاده از کلمات کلیدی در تگ عنوان بدین معناست که هنگامی که کاربری آن اصطلاحات و عبارات را در پرسش خود به کار می برد موتورهای جستجو آن ها را به صورت برجسته در نتایج جستجو، نشان می دهند.

دلیل نهایی و مهم برای ایجاد تگ های عنوان حاوی کلمات کلیدی توصیفی زیاد، تاثیر آن ها در رتبه بندی‌های موتورهای جستجو است. در بررسی شش ماهه ما بر روی رهبران صنعت سئو، ۹۴ درصد شرکت کنندگان اظهار داشتند که تگ عنوان مهمترین مکانی است که به کار بردن کلمات کلیدی در آن باعث کسب رتبه های بالا می شود.

تگ های عنوان

عنصر تگ عنوان یا همان عنوان صفحه باید توصیفی دقیق و مختصر از محتوای صفحه باشد. این کار هم از لحاظ تجربه کاربری و هم از لحاظ سئو  (بهینه سازی موتور جستجو) ضروری است. همانطور که تگ های جستجو بخش مهمی از سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو) هستند، روش های آورده شده در پایین بهترین روش ها برای ایجاد یک تگ عنوان بهینه و بدون نقص می‌باشند. توصیه های زیر شامل مراحل مهمی برای بهینه سازی تگ های عنوان در موتورهای جستجو و قابلیت استفاده آن ها است.

به بلندی عنوان خود توجه داشته باشید

موتورهای جستجو تنها ۶۵ الی ۷۵ کارکتر اولیه در تگ عنوان را در نتایج جستجو نشان می دهند. (بقیه کارکترها را حذف کرده و ادامه عنوان را بدین شکل "..." نشان می دهند تا مشخص شود که تگ عنوان از کجا بریده شده است). این عمل همچنین توسط اکثر وب سایت های شبکه های اجتماعی صورت می گیرد. بنابراین باید به این محدودیت توجه داشته باشید. اگر هدف شما کلمات کلیدی گوناگون و مخصوصا عبارات بلند باشد و داشتن آن ها در تگ عنوان برای رتبه بندی ضروری باشد، توصیه می‌شود که از آن‌ها استفاده کنید.

کلمات کلیدی مهم را در ابتدا قرار دهید

هرچه کلمات کلیدی به ابتدای تگ عنوان نزدیکتر باشند، برای رتبه بندی موثرتر خواهند بود و به احتمال زیاد کاربر تمایل بیشتری برای کلیک کردن روی آن ها در نتایج جستجو خواهد داشت.

نام تجاری خود را وارد کنید

در این سایت، ما دوست داریم که هر تگ عنوان را همراه با نام تجاری خود ذکر کنیم، چراکه این عمل به افزایش آگاهی نسبت به نام تجاری شما کمک کرده و باعث افزایش نرخ کلیک از طریق  افرادی می شود که با نام تجاری شما آشنا هستند و یا به آن علاقه دارند. گاهی اوقات قرار دادن نام تجاری در ابتدای تگ عنوان مانند صفحه اصلی، منطقی است. از آن جایی که کلمات موجود در ابتدای تگ عنوان دارای وزن بیشتری هستند، توجه داشته باشید چیزی را تایپ کنید که تاثیر بیشتری در رتبه بندی داشته باشد.

خوانایی و تاثیر عاطفی را مورد توجه قرار دهید

تگ های عنوان باید توصیفی و خوانا باشند. تگ عنوان و نام تجاری اولین چیزی است که بازدیدکنندگان با آن تعامل کرده و مواجه می شوند، پس باید حداکثر تاثیر مثبت خود را بر آن ها بگذارد. ایجاد یک تگ عنوان متقاعد کننده، به جلب توجه در صفحه نتایج جستجو کمک کرده و بازدیدکنندگان بیشتری را به وب سایت شما جذب می کند. این نشان می دهد که هدف سئو علاوه بر بهینه سازی و استفاده از کلمات کلیدی استراتژیک در برگرفتن تمام تجربه کاربری است.

تگ های متا

تگ های متا برای اطلاعاتی که درباره محتوای وب سایت است، مانند یک پروکسی عمل می کنند. تعدادی از تگ های متا اصلی همراه با شرح استفاده از آن ها در زیر ذکر شده است :

ربات های متا

تگ ربات های متا می تواند برای کنترل فعالیت ردیاب موتور جستجو در هر صفحه مجزا و برای تمامی موتورهای جستجوی اصلی استفاده شود.
index/noindex به موتورهای جستجو می گوید که آیا صفحه باید ردیابی شود و در فهرست بندی موتور جستجو برای بازیابی قرار بگیرد یا خیر. اگر انتخاب شما استفاده از noindex است، صفحه از ایندکس شدن محروم می شود. موتورهای جستجو بصورت پیش فرض تمامی صفحاتی که می توانند را ایندکس می کنند، بنابراین استفاده از ویژگی index ضروری به نظر نمی رسد.
follow/nofollow به موتورهای جستجو می گوید که آیا لینک‌های موجود بر روی صفحه باید ردیابی شوند یا خیر. اگر انتخاب شما استفاده از nofollow است، موتورهای جستجو لینک‌های موجود بر روی صفحه که برای اهداف رتبه بندی و جستجو به کار می روند را نادیده می گیرند. تمامی صفحات بصورت پیش فرض دارای ویژگی follow هستند.
مثال:
noarchive برای محدود کردن موتورهای جستجو در رابطه با ذخیره کردن نسخه بارگذاری شده صفحه، استفاده می شود. موتورها بصورت پیش فرض نسخه های کپی تمامی صفحاتی که ایندکس کرده اند را نگهداری می کنند، که این صفحات از طریق لینک ‌بارگذاری شده در نتایج جستجو برای جستجوگران قابل دسترسی می باشد.
nosnippet به موتورهای جستجو می گوید که باید از نمایش یک بلوک متنی توصیفی در کنار عنوان صفحه و URL در نتایج جستجو خودداری کنند.
noodp/noydir تگ های تخصصی هستند که به موتورهای جستجو می گویند تا یک متن توصیفی درباره یک صفحه را از پروژه فهرست باز (DMOZ) یا فهرست یاهو! برای نمایش در نتایج جستجو نگیرند.
هدر دستوری X-Robots-Tag HTTP نیز همین اهداف را دنبال می کند. این تکنیک مخصوصاً به خوبی برای محتوای درون فایل های غیر HTML مانند تصاویر بسیار خوب عمل می کند.

توضیحات متا

تگ توضیحات متا برای توضیحی کوتاه از محتوای صفحه وجود دارد. موتورهای جستجو از کلمات کلیدی و عبارات این تگ برای رتبه بندی استفاده نمی کنند اما توضیحات متا منبع اولیه برای نمایش پاره ای از متن در پایین فهرست بندی در نتایج جستجو می باشد.

تگ توضیح متا در خدمت عملکرد کپی تبلیغاتی است که خوانندگان نتایج جستجو را به وب سایت شما می کشاند. این بخش بسیار مهمی از بازاریابی جستجو است. ایجاد توضیحی خوانا و متقاعد کننده با استفاده از کلمات کلیدی مهم می تواند نرخ کلیک بسیار بیشتری را از طرف جستجوگران به صفحه شما جذب کند. (توجه داشته باشید که گوگل چگونه کلمات کلیدی جستجو شده در قسمت توضیحات را برجسته می کند).
طول متن توضیحات متا می تواند هر مقداری باشد، اما موتورهای جستجو عموماً توضیحات بیش از ۱۶۰ کارکتر را می بُرند، پس عاقلانه تر این است که این محدودیت را رعایت کنیم. موتورهای جستجو در غیاب توضیحات متا، پاره متن مورد نظر خود را از دیگر عناصر صفحه فراهم می آورند. برای صفحاتی که کلمات کلیدی و موضوعات مختلف مورد هدف است، این تاکتیکی کاملاً معتبر است.

تگ های متای کم اهمیت تر

کلمات کلیدی متا : زمانی تگ کلمات کلیدی متا دارای ارزش بود اما دیگر برای سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو) با ارزش یا مهم نیست. برای اطلاع از تاریخچه کلمات کلیدی متا و فهمیدن اینکه چرا دیگر استفاده نمی شوند، تگ کلمات کلیدی متا ۱۰۱ را از سایت SearchEngineLand مطالعه کنید.
Meta Refresh, Meta Revisit-after, Meta Content-type و دیگر متاها: اگرچه که این تگ ها می توانند برای سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو) استفاده هایی داشته باشند، اما برای فرایند ما اهمیت کمتری دارند، بنابراین بحث در این مورد را به راهنمای کنسول جستجوی گوگل می سپاریم که با جزییات بیشتری آن ها را بررسی کرده است.

ساختارهای URL

URL ها یا آدرس های اسناد بر روی وب از لحاظ جستجو دارای ارزش بسیار زیادی هستند که در چند جای مهم کاربرد دارند.

از آن جایی که موتورهای جستجو آدرس URL را در نتایج جستجو نشان می دهند بنابراین دارای تاثیر زیادی بر نرخ کلیک و قابلیت دیده شدن دارند. همچنین URL ها در اسناد رتبه بندی استفاده می شوند و صفحاتی که نام آن ها حاوی عبارات مورد جستجو باشد مزایایی را به واسطه استفاده از کلمات کلیدی توصیفی دریافت می کنند.

URL ها در نوار آدرس مرورگر وب ظاهر می شوند، و درحالی که این امر تاثیر کمی بر روی موتورهای جستجو دارد، ساختار و طراحی ضعیف URL می تواند یک تجربه کاربری منفی را رقم بزند.

URL بالا به عنوان لینک متن لنگر استفاده شده است که به صفحه ارجاع در پست این وبلاگ متصل است.

دستورالعمل های ساخت URL

نگاه کردن از دید کاربر

خود را در ذهن یک کاربر تصور کنید و به URL خود نگاه کنید. اگر می توانید به آسانی و درستی حدس بزنید که محتوای مورد انتظار شما در صفحه چیست، URL شما کاملاً توصیفی است. لازم نیست که تمامی آخرین جزئیات را در URL قرار دهید.

کوتاه تر بهتر است

در حالی که یک URL توصیفی اهمیت دارد، به حداقل رساندن طول و عقب راندن اسلش ها، کپی و پیست URL ها را (در ایمیل ها، پست های وبلاگ، پیام های متنی و ...) آسان تر می کند و باعث می شود که تمامی آن در نتایج جستجو نشان داده شود.

استفاده از کلمات کلیدی مهم است اما استفاده بیش از حد آن ها خطرناک است

اگر صفحه شما عبارت یا اصطلاح خاصی را هدف قرار داده است، مطمئن شوید که از آن در URL استفاده می کنید. اگرچه سعی نکنید تا با استفاده از کلمات کلیدی گوناگون برای اهداف سئو، از این فراتر روید. استفاده بیش از حد می تواند موجب به وجود آمدن URL های کمتر قابل استفاده شده و آن ها را به دام فیلترهای اسپم بیندازد.

از URL های ایستا استفاده کنید

بهترین URL ها از نظر مخاطب آن هایی هستند که خوانا و فاقد پارامترهای زیاد، اعداد و نشانه ها باشند. با استفاده از تکنولوژی هایی مانند mod_rewrite در آپاچی و ISAPI_rewrite در مایکروسافت می توانید به آسانی URL های پویا مانند https://moz.com/blog?id=123 را به یک URL ایستا تر مانند https://moz.com/blog/google-fresh-factor تبدیل کنید. حتی یک پارامتر پویا در URL می تواند موجب کاهش کلی رتبه و ایندکس شود.

از خط تیره برای جدا کردن کلمات استفاده کنید

همه برنامه های کاربردی وب نمی توانند جدا کننده هایی مانند آندرلاین (_)، علامت بعلاوه (+) یا فاصله ها (%۲۰) را ترجمه کنند، بنابراین از خط تیره (-) برای جدا کردن کلمات در URL استفاده نمایید. مانند URL ذکر شده در مثال بالا "google-fresh-factor ".

نسخه های استاندارد و تکراری محتوا

محتوای تکراری یکی از بدترین و رنج آورترین مشکلاتی است که ممکن است هر وب سایتی با آن مواجه شود. در طی چند سال گذشته، موتورهای جستجو صفحاتی را که دارای محتوای سبک یا تکراری هستند با قرار دادن در رتبه های پایین مجازات کرده اند.
استانداردسازی زمانی اتفاق می افتد که دو نسخه یا بیشتر از یک صفحه وب با URL های متفاوت ظاهر شود. انجام این عمل از طریق سیستم های مدیریت محتوای مدرن بسیار رایج است. برای مثال ممکن است شما یک نسخه معمولی از صفحه یا یک نسخه بهینه شده برای چاپ را پیشنهاد بدهید. محتوای تکراری حتی می تواند در وب سایتهای مختلف نیز پدیدار شود. این برای موتورهای جستجو یک مشکل بزرگ را به ارمغان می آورد: کدام نسخه از این محتوا را باید به جستجوگر نشان دهند؟ این مشکل در زنجیره سئو به عنوان محتوای دو نسخه ای (تکراری) شناخته می شود که در اینجا با جزئیات بیشتر توضیح داده شده است.

موتورهای جستجو نسبت به نسخه های تکراری یک محتوا بسیار ضربه زننده عمل می کنند. آن ها جهت ایجاد یک تجربه خوب برای جستجوگر، به ندرت محتواهای تکراری یا متعدد را نشان می دهند و در عوض نسخه هایی را انتخاب می کنند که به احتمال زیاد اصیل باشند. نتیجه نهایی این است که محتوای تکراری موجب پایین آمدن رتبه وب سایت شما می شود.

استانداردسازی و سازماندهی محتوای یعنی هر محتوای منحصر به فرد فقط و فقط یک URL داشته باشد. اگر نسخه های متعددی از محتوای خود را بر روی وب سایت یا وب سایت ها قرار دهید ممکن است با این سناریو مواجه شوید که کدام محتوا، محتوای درست است؟ مانند تصویر روبرو: کدام الماس، الماس مورد نظر ماست؟

در عوض، اگر صاحب سایت این سه صفحه را برداشته و همه آن ها را به یک صفحه تبدیل کند، موتورهای جستجو فقط یک صفحه مستحکم از آن سایت را برای نشان دادن در لیست خود دارند.

هنگامی که صفحات متعدد با پتانسیل رتبه بندی خوب با هم ترکیب شده و یک صفحه را تشکیل می دهند، نه تنها دیگر با یکدیگر رقابت نمی کنند بلکه نهایتاً ارتباطی قوی تر و محبوبیت بیشتری را ایجاد می کنند. این کار تاثیر مثبتی بر امکان یک رتبه بندی خوب در موتورهای جستجو دارد.

استفاده از تگ "Canonical" برای رهایی!

یک گزینه دیگر در موتورهای جستجو به نام تگ Canonical URL وجود دارد که یکی دیگر از راه های کاهش نمونه های محتوای تکراری در یک سایت و تبدیل آن به یک URL منحصر به فرد است. این گزینه می تواند در وب سایت های مختلف بصورت یک URL بر روی یک دامنه یا URLهای مختلف بر روی دامنه های مختلف، استفاده شود.
از تگ Canonical در صفحه ای که حاوی محتوای تکراری است استفاده کنید. هدف تگ Canonical اتصال به URL اصلی است که به واسطه آن رتبه بندی می شوید.

کارهای درونی
این دستور به موتورهای جستجو می گوید که صفحه سوال باید مانند یک کپی از URL https://moz.com/blog باشد و همه معیارهایی که موتور جستجو اعمال می کند باید به این URL منتهی شود. از دیدگاه سئو تگ Canonical ویژگی شبیه به ریدایرکت ۳۰۱ است.

در اصل، به موتورهای جستجو می گویید که صفحات چندگانه باید به عنوان یک صفحه شناخته شوند (کاری که ریدایرکت ۳۰۱ می کند)، اما بدون هدایت واقعی بازدیدکنندگان به URL جدید. برای دانستن بیشتر درباره انواع مختلف محتوای تکراری، این پست از دکتر پیت شایان ذکر است.

 

ریچ اسنیپت (Rich Snippets)

آیا تا به حال یک سایت ۵ ستاره را در نتایج جستجو مشاهده کرده اید؟ احتمالا موتور جستجو این اطلاعات را از متن واره موجود در وب سایت دریافت کرده است. ریچ اسنیپت‌ها نوعی داده های ساختارمند هستند که به مدیران وب سایت اجازه می دهند تا محتوای خود را برای بالا بردن اطلاعات موتورهای جستجو به آن ها بشناسانند.
درحالی که استفاده از ریچ اسنیپت و داده های ساختارمند عناصر مورد نیاز طراحی خوشایند موتور جستجو نیستند، اما رشد استفاده از آن ها توسط مدیران وب سایت ها بدان معناست که در برخی موقعیت ها از مزیت هایی برخوردار می شوند. داده های ساختارمند به معنای اضافه کردن نشانه گذاری بر روی محتواست تا موتورهای جستجو بتوانند به راحتی نوع محتوا را مشخص کنند.
Schema.org نمونه هایی از داده را مهیا می کند که می تواند به واسطه نشانه گذاری ساختارمند مانند مخاطب، محصولات، گزارش ها، تجارت ها، دستورالعمل ها و رویدادها از آن سود ببرد. موتورهای جستجو اغلب داده های ساختارمند مانند گزارش های کاربر (ستاره دادن) یا پروفایل نویسنده (عکس ها) را در نتایج جستجو قرار می دهند. چند منبع خوب دیگر مانند: Schema.org ، ابزار تست ریچ اسنیپت گوگل و MozBar درباره ریچ اسنیپت بصورت آنلاین وجود دارد.

فرض کنید که می‌خواهید برگزاری یک کنفرانس سئو را در وبلاگ خود اعلان نمایید، کد شما در HTML معمولی باید چیزی شبیه این باشد:

<div>
SEO Conference<br/>
Learn about SEO from experts in the field.<br/>
Event date:<br/>
May 8, 7:30pm

حالا با ساختاربندی داده‌ها می‌توانیم اطلاعات دقیق‌تری را در مورد نوع داده‌ها در اختیار موتورهای جستجو قرار دهیم. نتیجه نهایی می‌تواند چیزی شبیه این باشد:

<div itemscope itemtype="http://schema.org/Event">
<div itemprop="name">SEO Conference</div>
<span itemprop="description">Learn about SEO from experts in the field.</span>
Event date:
<time itemprop="startDate" datetime="2012-05-08T19:30">May 8, 7:30pm</time>
</div>

دفاع از افتخارات سایتتان

چگونه رتبه شما را با " خراشیدن " می دزدند؟!

متاسفانه فضای وب پر شده است از وب سایت هایی که مدل ترافیک و تجارت آن ها به برداشتن محتوا از دیگر وب سایت ها و استفاده دوباره از آن در دامنه های خودشان وابسته است. (گاهی اوقات این محتوا دستخوش تغییر نیز می شود ). این عمل برداشتن و بازنشر محتوا " خراشیدن " نامیده می شود و کسانی که این عمل را انجام می دهند به طور قابل توجهی رتبه بندی های خوبی در موتورهای جستجو دارند به طوری که حتی گاهی اوقات در رتبه بالاتری از وب سایت های اصلی قرار دارند. هنگامی که محتوا را در هر نوع قالبی از خوارک مانند RSS یا XML منتشر می کنید، مطمئن شوید که خدمات عمده بلاگینگ و ردیابی را پینگ می کنید. ( Google, Technorati, Yahoo!, و غیره). می توانید دستورالعمل های خدمات پینگ گوگل یا Technorati را مستقیما از وب سایت هایشان دریافت کنید یا از خدماتی مانند Pingomatic برای خودکارسازی این فرایند استفاده کنید. اگر نرم افزار منتشر شده شما سفارشی ساخته شده است، استفاده از پینگ خودکار بر روی آن کار کاملاً هوشمندانه ای است.

سپس می توانید از تنبلی خراش دهندگان بر علیه خودشان استفاده کنید. بسیاری از خراش دهندگان وب، محتوا را بدون ویرایش دوباره بازنشر می کنند، بنابراین با استفاده از لینک‌های بازگشت دهنده به وب سایت خود و پستی که خودتان نوشته اید، مطمئن باشید که موتورهای جستجو لینک اکثر کپی ها به وب سایت شما را مشاهده می کنند که این موضوع نشان دهنده اصلی بودن منبع شماست. برای انجام این کار، بیش از لینک‌های وابسته به یک ساختار لینکی کاملاً داخلی نیاز دارید. بنابراین به جای لینک دادن به صفحه اصلی خود (<a href="../">Home</a>) از (<a href="https://moz.com">Home</a>) استفاده کنید.

بنابراین زمانی که یک خراش دهنده محتوا را برداشته و کپی می کند، لینک موجود در آن همچنان به وب سایت شما باز می گردد.

راه های پیشرفته تری برای محافظت در برابر خراش دهنده ها وجود دارد، اما هیچ کدام از آن ها عاری از خطا نیست. این انتظار می رود که هر چه وب سایت شما دارای محبوبیت بیشتر بوده و در دید بیشتری باشد، بیشتر شاهد خراشیده شدن و بازنشر مطالب خود خواهید بود. چندین بار می توانید این مشکل را نادیده بگیرید اما اگر این موضوع خیلی شدید شود و خراشندگان ترافیک و رتبه شما را از بین ببرند می توانید از فرایند حقوقی DMCA برای پیگرد استفاده کنید. مدیرعامل سایت Moz ، سارا بِرد، نصیحت هایی را در مورد این موضوع دارد : چهار راه برای اجرایی کردن حق نشر : هنگام سرقت محتوای آنلاین خود، چه باید بکنید؟